Fastjekt - Epinephrinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład epinefryna
Postać roztwór do wstrzykiwań domięśniowych
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Alergologia
Działanie podwyższa ciśnienie krwi

Wskazania:

Doraźna pomoc w razie wstrząsu anafilaktycznego (np. po użądleniach owadów, lekach, pokarmach) w gabinetach zabiegowych, alergologicznych. Preparat może być także stosowany przez samego pacjenta (z tego względu osoby zagrożone powinny zawsze nosić przy sobie preparat w sytuacji potencjalnego ryzyka).

Dawkowanie:

Domięśniowo (w przednio-boczną część uda). Według zaleceń lekarza. U dzieci o masie ciała mniejszej niż 15 kg preparat można podawać wyłącznie w sytuacjach zagrożenia życia.

Możliwe skutki uboczne:

Niepokój, drżenie, stany lękowe, nudności, wymioty, obfite pocenie, przyspieszenie akcji serca, zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, bóle wieńcowe. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nie zaleca się prowadzenia pojazdów ani obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu po podaniu preparatu. Powtarzane wstrzyknięcia miejscowe mogą prowadzić do martwicy w miejscu wstrzyknięcia, która jest spowodowana zwężeniem naczyń. Wstrzyknięcie do naczynia krwionośnego może spowodować krwotok mózgowy w wyniku nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego. Wstrzyknięcie w dłonie lub stopy może spowodować zmniejszenie przepływu krwi do tych okolic w wyniku zwężenia naczyń.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, cierpisz na choroby serca, nadczynność tarczycy, dławicę piersiową, nadciśnienie, jaskrę, schorzenia nerek, raka gruczołu krokowego, cukrzycę. Gdy przyjmujesz leki przeciwdepresyjne, wenlafaksynę, subutraminę, milnacypran, hormony tarczycy, teofilinę, oksytocynę, difenhydraminę, chlorfeniraminę, lewodopę, glikozydy naparstnicy, chinidynę, insulinę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.