Ergolaktyna - Bromocriptinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Gruczolaki przysadki mózgowej produkujące prolaktynę (prolaktinoma), guzy mieszane, wybrane przypadki akromegalii (choroby spowodowanej nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu - somatotropiny) . Hiperprolaktynemia czynnościowa, zwłaszcza przebiegająca z mlekotokiem lub zaburzeniami miesiączkowania i niepłodnością. Niepłodność męska, oligospermia. Zespół policystycznych jajników, jako leczenie wspomagające do klomifenu przy cyklach bezowulacyjnych. Zespół napięcia przedmiesiączkowego. Mastopatia. Hamowanie fizjologicznej laktacji - po poronieniach, w rozpoczynającym się zapaleniu połogowym sutka. Wszystkie okresy samoistnej i pozapalnej choroby Parkinsona w mono- i politerapii. Lek może być stosowany w ciąży - pod ścisłym nadzorem lekarza.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Są zależne od dawki leku. Przy wyższych dawkach obserwowano: gwałtowne spadki ciśnienia krwi, przekrwienie błony śluzowej nosa, nudności i wymioty, senność, zaparcia, bóle głowy, splątanie, pobudzenie psychoruchowe, ruchy mimowolne, skórne zmiany alergiczne, objawy zespołu Raynauld'a. W pierwszych dniach leczenia mogą występować zasłabnięcia, omdlenia. Należy zachować ostrożność przy obsłudze maszyn i prowadzeniu pojazdów. Wyjątkowo obserwowano ciężkie powikłania leczenia w postaci zawału serca, napadów drgawek, udaru mózgu i zaburzeń psychicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na alkaloidy sporyszu, cierpisz na: zatrucie ciążowe oraz poporodowe i połogowe nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, schorzenia wątroby, chorobę wrzodową, krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia psychiczne. Gdy stosujesz doustne środki antykoncepcyjne - preparatów nie wolno stosować w tym samym czasie.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.