Emtriva - Emtricitabinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład emtrycytabina
Postać kapsułki
roztwór doustny
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby zakaźne i pasożytnicze
Działanie przeciwwirusowe

Wskazania:

Leczenie dorosłych i dzieci zakażonych HIV-1 w skojarzeniu z innymi środkami przeciwretrowirusowymi.

Dawkowanie:

Terapia powinna zostać rozpoczęta przez lekarza mającego doświadczenie w leczeniu zakażeń HIV. Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Ból głowy, biegunka, nudności, niedokrwistość; bezsenność, niezwykłe sny; wymioty, bóle brzucha,  wysypka skórna, świąd, przebarwienia skóry; stłuszczenie wątroby, podwyższony poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Złożona terapia antyretrowirusowa u pacjentów z HIV jest związana z redystrybucją tłuszczu w organizmie (lipodystrofią), obejmującą utratę podskórnej tkanki tłuszczowej na obwodzie i na twarzy, zwiększenie otłuszczenia jamy brzusznej i trzewi, przerost piersi oraz odkładanie tłuszczu w okolicy szyjnej grzbietu (garb bizona). U pacjentów zakażonych wirusem HIV z ciężkim niedoborem odporności na początku stosowania złożonej terapii przeciwretrowirusowej może dojść do reakcji zapalnych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, cierpisz na schorzenia wątroby, nerek. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jestes w ciąży, a także gdy karmisz piersią.