Luminalum (czopki) - Phenobarbitalum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład fenobarbital
Postać czopki doodbytnicze
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Pediatria
Neurologia
Działanie uspokajające
nasenne
przeciwdrgawkowe
Zamów w doz.pl Luminalum, 15 mg, czopki doodbytnicze, 10 szt.

Wskazania:

Jako środek uspokajający. Preparat przeznaczony jest do stosowania u dzieci do lat 10. Nie jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych.

Dawkowanie:

Doodbytniczo. W trakcie długotrwałego leczenia należy okresowo kontrolować obraz krwi, czynność wątroby i nerek oraz stężenie kwasu foliowego we krwi. W trakcie leczenia stosować suplementację witaminy D3. Lek należy odstawiać powoli.

Możliwe skutki uboczne:

Pobudzenie, nadmierna ruchliwość, niepokój, splątanie, zawroty głowy, bezsenność, senność, depresja, omamy, koszmary nocne. Rzadko: ból głowy, reakcje alergiczne (wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk powiek, twarzy lub warg), niedociśnienie, zwolnienie pracy serca, omdlenia, gorączka, uszkodzenie wątroby, zaburzenia w obrazie morfologicznym krwi, złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevens-Johnsona (w przypadku wystąpienia tych objawów należy zaprzestać leczenia). Nudności, wymioty, zaparcia. Długotrwałe leczenie może przyczynić się do demineralizacji kości lub krzywicy. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do rozwoju tolerancji, uzależnienia fizycznego i psychicznego. Nagłe odstawienie leku może powodować pojawienie się objawów odstawiennych. Preparat zaburza sprawność psychofizyczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy Twoje dziecko ma nadwrażliwość na fenobarbital lub pozostałe składniki preparatu, porfirię, niedokrwistość, zaburzenia oddychania lub niewydolność oddechową, schorzenia nerek i/lub wątroby. Gdy Twoje dziecko przyjmuje inne leki działające hamująco na ośrodkowy układ nerwowy (leki uspokajające, nasenne, opioidowe leki przeciwbólowe, przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym), leki przeciwzakrzepowe, fenytoinę,

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.