Amyx - Glimepiridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Leczenie cukrzycy typu 2 w przypadku gdy dieta, ćwiczenia fizyczne oraz zmniejszenie masy ciała nie są wystarczająco skuteczne.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz. Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem. Tabletki należy przyjmować krótko przed lub w czasie pierwszego posiłku.   Preparat nie jest wskazany do stosowania u dzieci.   Uwaga! W czasie leczenia należy stosować odpowiednią dietę oraz regularne ćwiczenia fizyczne. Leczenie glimepirydem wymaga regularnej kontroli stężenia glukozy we krwi i w moczu.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Przemijające zaburzenia widzenia (szczególnie na początku leczenia),  zaburzenia morfologii krwi, zaniżony poziom cukru we krwi co może prowadzić do omdleń, a w cięższych przypadkach do śpiączki, świąd, wysypka, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.   Zdolność koncentracji i szybkość reakcji u chorych na cukrzycę może zostać osłabiona w wyniku wahań poziomu cukru we krwi lub np. z powodu zaburzeń widzenia, co może stwarzać zagrożenie w przypadku prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na glimepiryd, inne pochodne sulfonylomocznika, sulfonamidy lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, cukrzycę typu 1, rzadko występująca dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy typu Lappa lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.   Gdy przyjmujesz ryfampicynę, flukonazol, fenylbutazon, azapropazon, oksyfenbutazon, sulfinpirazon, insulinę i doustne leki przeciwcukrzycowe, niektóre sulfonamidy o długim działaniu, salicylany i kwas p-aminosalicylowy, steroidy anaboliczne i męskie hormony płciowe, chloramfenikol, leki przeciwkrzepliwe z grupy kumaryny, fenfluraminę, fibraty, fluoksetynę, allopurynol, leki adrenolityczne, cyklofosfamid, trofosfamid i ifosfamid, tetracykliny, leki przeciwdepresyjne (inhibitory MAO), antybiotyki chinolonowe, probenecyd, mikonazol, trytokwalina, flukonazol. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Preparaty podobne

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.