×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

AmBisome - Amphotericinum B - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład amfoterycyna B wbudowana w błonę liposomów
Postać proszek do sporządzania roztworu do infuzji
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby wewnętrzne
Działanie przeciwgrzybicze

Wskazania do stosowania

Leczenie ciężkich układowych i (lub) głębokich zakażeń grzybiczych u pacjentów, którym ze względu na działanie uszkadzające nerki, nie można podawać skutecznych dawek konwencjonalnej postaci amfoterycyny B.

Dawkowanie

AmBisome podaje we wlewie dożylnym (przez 30 do 60 minut) wykwalifikowany personel medyczny. Dzieciom podawano produkt AmBisome w dawkach porównywalnych do stosowanych u dorosłych, w przeliczeniu na kg masy ciała. Należy regularnie oznaczać stężenia elektrolitów w surowicy, zwłaszcza potasu i magnezu.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników tego produktu leczniczego.

Gdy przyjmujesz jednocześnie inne leki, które mogą wpływać na czynność nerek.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Skutki uboczne

Mogą wystąpić przemijające zaburzenia czynności nerek. Gorączka i dreszcze o różnym nasileniu są najczęściej występującymi reakcjami związanymi z podawaniem wlewu, których można oczekiwać podczas podawania pierwszej dawki produktu AmBisome. Do rzadziej występujących reakcji związanych z wlewem zalicza się następujące objawy: ból pleców i (lub) uczucie ucisku lub ból w klatce piersiowej, duszność, skurcz oskrzeli, uderzenia gorąca, kołatanie serca i niedociśnienie tętnicze. Objawy te szybko ustępowały po zaprzestaniu podawania wlewu. W porównaniu z konwencjonalnymi preparatami amfoterycyny B nie obserwowano objawów trwałej nefrotoksyczności (działania uszkadzającego nerki). Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas dłuższego leczenia i co najmniej raz w tygodniu, wykonywać badania laboratoryjne w celu oceny czynności nerek.