Zalasta - Olanzapinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład olanzapina
Postać tabletki
tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Psychiatria
Działanie przeciwpsychotyczne
przeciwmaniakalnie
Zamów w doz.pl Zalasta, 5 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 28 szt.
Zalasta, 5 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 70 szt
Zalasta, 10 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 28 szt.
Zalasta, 10 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 35 szt
Zalasta, 10 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 70 szt
Zalasta, 10 mg, tabletki, 28 szt. (import równoległy, Delfarma)
Zalasta, 10 mg, tabletki, 35 szt
Zalasta, 10 mg, tabletki, 70 szt
Zalasta, 15 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 28 szt
Zalasta, 15 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 35 szt
Zalasta, 15 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 70 szt
Zalasta, 20 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 28 szt
Zalasta, 20 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 35 szt
Zalasta, 20 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 70 szt
Zalasta, 5 mg, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 35 szt
Zalasta, 5 mg, tabletki, 35 szt
Zalasta, 5 mg, tabletki, 70 szt
Zalasta, tabletki, 10 mg, 28 szt
Zalasta, tabletki, 5 mg, 28 szt

Wskazania:

Schizofrenia, okres manii (pobudzenia) w przebiegu choroby maniakalno-depresyjnej, w innych stanach psychotycznych przebiegających z urojeniami, halucynacjami, depresją i lękiem.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej należy umieścić w jamie ustnej, gdzie ulegają one szybkiemu rozpadowi w ślinie. Tabletkę należy zażyć natychmiast po otwarciu opakowania. Uwaga! Nie spożywać alkoholu w trakcie leczenia preparatem. Uwaga! Zalecane jest stopniowe odstawianie leku. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Senność, zwiększenie masy ciała, zwiększenie stężenia prolaktyny we krwi, któremu rzadko towarzyszyły objawy kliniczne (np.mlekotok, powiększenie sutków), zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej (nieprawidłowy chód, upadki), zwiększenie apetytu, wzrost stężenia glukozy i triglicerydów we krwi, spadek ciśnienia, zaparcia i suchość w ustach,spadek ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, upośledzenie funkcji układu krwiotwórczego, nadwrażliwość na światło, napady drgawek, wysypka skórna. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych, jak np. senność, zwroty głowy, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na olanzapinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, jaskrę z wąskim kątem przesączania, schorzenia układu krążenia, schorzenia naczyń mózgowych,  schorzenia wątroby, rzadko występującą dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Gdy przyjmujesz inne leki działająca na ośrodkowy układ nerwowy, leki obniżające ciśnienie, węgiel aktywowany. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki wynikające ze stosowania leku przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Preparaty podobne

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.