Enap (tabletki) - Enalaprili maleas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład maleinian enalaprylu
Postać tabletki
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Medycyna rodzinna
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania:

Nadciśnienie tętnicze,  zatoinowa niewydolność serca.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków, popijając niewielką ilością płynu.

Możliwe skutki uboczne:

Zawroty i bóle głowy, uczucie zmęczenia, osłabienia, spadek ciśnienia ,suchy męczący kaszel, wzrost poziomu potasu, kurcze mięśni, wysypki skórne, zaburzenia ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunki) i układu krwiotwórczego,  zaburzenia smaku, wysypki skórne. Może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych, szczególnie na początku leczenia lub po zwiększeniu dawki.  

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na enalapril lub pozostałe składniki preparatu. Gdy chorujesz na porfirię, zwężenie tętnic nerkowych, choroby wątroby. Gdy przyjmujesz: leki moczopędne oszczędzających potas (np. spironolakton, triamteren lub amylorid), preparaty potasu, niesteroidowe leki przeciwzapalne, metyldope, inne leki na nadciśnienie, prazosynę, cytostatatyki, kortykosteriody. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.