Zometa - Acidum zoledronicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kwas zoledronowy
Postać proszek do sporządzania roztworu do infuzji
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Onkologia kliniczna
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie hamuje rozpad kości

Wskazania:

Leczenie hiperkalcemii (zwiększonego stężenia wapnia we krwi) i hamowanie rozpadu kości w przebiegu choroby nowotworowej.

Dawkowanie:

Wlew dożylny. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Leku nie należy podawać w roztworach zawierających wapń (np. roztwór Ringera).

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: gorączka; często: nudności, zmęczenie, bóle stawów, zwolnienie akcji serca, zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi, zaburzenia smaku, pragnienie, splątanie; rzadko: wymioty, ból głowy, bóle kości, bóle w klatce piersiowej, świąd, wysypka rumieniowata, zapalenie spojówek, obniżenie liczby płytek krwi; bardzo rzadko: ostra niewydolność nerek.    

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, schorzenia nerek i/lub wątroby. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.