Tetraratio - Tetrazepamum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Objawowe leczenie stanów przebiegających z nadmiernym i bolesnym napięciem mięśni szkieletowych: choroby kręgosłupa lub stawów (rwa kulszowa, rwa barkowa, bóle lędźwiowe, reumatyczne choroby stawów), przykurcze po urazach i zabiegach chirurgicznych. Wspomagająco w rehabilitacji ruchowej.

Dawkowanie:

Doustnie, najlepiej wieczorem. Tabletki należy połykać w całości, popijając płynem. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Należy unikać leczenia przez okres powyżej 4 tygodni. Podczas długotrwałego leczenia (więcej niż 1 tydzień), jeśli leczenie ma być zakończone, dawkę leku należy zmniejszać stopniowo.   Uwaga! Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu. U dzieci lek można stosować tylko w przypadku konieczności (np. ciężkie zespoły spastyczne).   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić znużenie, osłabienie, spowolnienie sprawności psychofizycznej. Niekiedy mogą wystąpić: zawroty głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunka, zaparcie, nudności i wymioty), zaburzenia mowy, zaburzenia koordynacji ruchów. Ponadto mogą wystąpić omamy lub reakcje paradoksalne, np. stany pobudzenia, lęki, skłonności samobójcze, zwiększenie częstości kurczów mięśni, trudności w zasypianiu, zaburzenia snu, napady agresji. Nagłe odstawienie leku po dłuższym stosowaniu może powodować zaburzenia snu, drżenia, nadmierną potliwość, napady drgawek i psychozy.   Lek upośledza sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na tetrazepam lub inne benzodiazepiny, zaburzenia czynności oddechowej we śnie (zespół bezdechu sennego), miastenię (nużliwość mięśniową), jesteś uzależniony od alkoholu. Gdy przyjmujesz inne leki działające leki na ośrodkowy układ nerwowy (leki nasenne, przeciwbólowe, leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.