Tobi - Tobramycinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład tobramycyna
Postać płyn do inhalacji z nebulizatora
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby zakaźne i pasożytnicze
Choroby płuc
Działanie antybiotyk
przeciwbakteryjne

Wskazania:

Długotrwałe leczenie przewlekłego zakażenia płuc wywołanego przez Pseudomonas aeruginosa w przebiegu mukowiscydozy u dorosłych i dzieci od 6 lat.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Lek podaje się wziewnie w ciągu około 15 min. Nie należy przechowywać otwartych ampułek w celu ponownego użycia.

Możliwe skutki uboczne:

Niezbyt często występowała zmiana barwy głosu, duszność, nasilenie kaszlu, zapalenie gardła. Rzadko obserwowano m.in. ból w klatce piersiowej, gorączkę, osłabienie, nudności, brak łaknienia, owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej, wymioty, ból i zawroty głowy, skurcz oskrzeli, wzmożone wydzielanie plwociny, krwioplucie, zapalenie krtani i błony śluzowej nosa, pogorszenie wydolności płuc, krwawienie z nosa, szumy uszne, głuchotę, zaburzenia smaku, wysypkę skórną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu. Gdy przyjmujesz: furosemid, mocznik, mannitol, amfoterycynę B, cyklosporynę, takrolimus, polimiksyny, cisplatynę, inne leki przeznaczone do nebulizacji (Tobramycyna wykazuje niezgodność po zmieszaniu z innymi lekami, dlatego nie należy jej łączyć z innymi lekami w nebulizatorze). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.