Fraxodi - Nadroparinum calcicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nadroparyna
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Krew i układ krwiotwórczy
Specjalności Chirurgia ogólna
Kardiologia
Działanie przeciwzakrzepowe

Wskazania:

Choroba zakrzepowo-zatorowa, ostra zakrzepica żył głębokich, niestabilna choroba wieńcowa i w niektórych przypadkach ostrego zawału serca, przewlekła niewydolności żylna, zespół pozakrzepowy, zapalenie żylaków, zwiększona krzepliwości krwi. Profilaktyka zakrzepicy żylnej u osób unieruchomionych z przyczyn innych niż zabieg chirurgiczny w przypadku umiarkowanego lub dużego ryzyka wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych. Zapobieganie wykrzepianiu w układzie krążenia pozaustrojowego podczas hemodializy.

Dawkowanie:

Posdkórnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Wstrzyknięcia jednorazowymi ampułkostrzykawkami zwykle dokonuje się w skórę brzucha (okolice pępka) lub skórę pośladków. Nigdy nie należy wstrzykiwać leku domięśniowo.   Uwaga! W trakcie trwania leczenia należy kontrolować liczbę płytek krwi w organiźmie. Szybki spadek ich liczby jest wskazaniem do odstawienia leku.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Preparat może powodować małopłytkowość, krwawienia o różnej lokalizacji, odczyny alergiczne - skórne oraz obrzęk naczynioruchowy; bardzo rzadko priapizm (długotrwałe, bolesne usztywnienie członka), przemijająca hiperkaliemia (wzrost poziomu potasu w surowicy krwi), osteoporoza. Podawanie leku należy przerwać w przypadku narastania zakrzepicy mimo podawania leku, wystąpienia zakrzepicy w trakcie podawania leku, rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na nadroparynę, ostre bakteryjne zapalenie wsierdzia, czynną chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy albo inne stany zagrażające krwawieniem, małopłytkowość zależną od nadroparyny lub innej heparyny, skazy krwotoczne, zaburzenia funkcji nerek, nie reagujące na leczenie nadciśnienie tętnicze, żylaki przełyku, zapalenia jelita grubego, czynną gruźlicę płuc, nowotwory, retinopatie lub inne uszkodzenia siatkówki.   Gdy przyjmujesz leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, doustne leki przeciwzakrzepowe, dekstran i kortykosteroidy. Równoczesne stosowanie z salicylanami, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, tiklopidyną, klopidogrelem zwiększa ryzyko wystąpienia krwawień. Ostrożnie stosować z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi oraz glikokortykosteroidami. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Brak wystarczających badań odnośnie stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.