×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Minirin (tabletki) - Desmopressinum acetatum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład octan desmopresyny
Postać tabletki
Kategoria Hormonalne (bez hormonów płciowych)
Specjalności Urologia
Działanie zmniejsza wydalanie moczu

Wskazania do stosowania

Moczówka prosta ośrodkowa. Moczenie nocne - leczenie u pacjentów powyżej 7 roku życia (wyjątkowo powyżej 5 roku życia) z prawidłową zdolnością zagęszczania moczu.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

 

Konieczne jest ograniczenie podaży płynów do ilości zaspokajającej pragnienie na godzinę przed i do ośmiu godzin po podaniu leku. Po trzech miesiącach leczenia odstawić preparat na czas 1 tygodnia i ocenić czy należy dalej kontynuować terapię.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na desmopresynę, niewydolność krążenia, psychicznie lub nawykowo uwarunkowane nadmierne przyjmowanie płynów, zaburzenia funkcji nerek, zbyt niski poziom sodu we krwi.

 

Gdy przyjmujesz  trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, chlorpromazynę, karbamazepinę, niesteroidowe leki przeciwzapalne, loperamid. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek można stosować w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Desmopresyna przenika do mleka matki. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Najczęściej: bóle głowy, bóle brzucha i nudności. Odnotowano przypadki skórnych i uogólnionych reakcji alergicznych. Bardzo rzadko zaburzenia emocjonalne u dzieci. Leczenie desmopresyną pierwotnego izolowanego moczenia nocnego bez jednoczesnego ograniczenia podaży płynów może prowadzić do nadmiernego zatrzymania wody w organizmie lub hiponatremii, co objawia się bólami głowy, nudnościami, wymiotami, zwiększeniem masy ciała lub w ciężkich przypadkach drgawkami.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.