Encyklopedia leków

Minirin (tabletki) - Desmopressinum acetatum

Podstawowe informacje

Skład
octan desmopresyny
Postać
tabletki
Kategoria
Hormonalne (bez hormonów płciowych)
Specjalności
Urologia
Działanie
zmniejsza wydalanie moczu

Moczówka prosta ośrodkowa. Moczenie nocne - leczenie u pacjentów powyżej 7 roku życia (wyjątkowo powyżej 5 roku życia) z prawidłową zdolnością zagęszczania moczu.

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

 

Konieczne jest ograniczenie podaży płynów do ilości zaspokajającej pragnienie na godzinę przed i do ośmiu godzin po podaniu leku. Po trzech miesiącach leczenia odstawić preparat na czas 1 tygodnia i ocenić czy należy dalej kontynuować terapię.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Gdy masz nadwrażliwość na desmopresynę, niewydolność krążenia, psychicznie lub nawykowo uwarunkowane nadmierne przyjmowanie płynów, zaburzenia funkcji nerek, zbyt niski poziom sodu we krwi.

 

Gdy przyjmujesz  trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, chlorpromazynę, karbamazepinę, niesteroidowe leki przeciwzapalne, loperamid. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Lek można stosować w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Desmopresyna przenika do mleka matki. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

Najczęściej: bóle głowy, bóle brzucha i nudności. Odnotowano przypadki skórnych i uogólnionych reakcji alergicznych. Bardzo rzadko zaburzenia emocjonalne u dzieci. Leczenie desmopresyną pierwotnego izolowanego moczenia nocnego bez jednoczesnego ograniczenia podaży płynów może prowadzić do nadmiernego zatrzymania wody w organizmie lub hiponatremii, co objawia się bólami głowy, nudnościami, wymiotami, zwiększeniem masy ciała lub w ciężkich przypadkach drgawkami.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Uwaga! Zapoznaj się z ostrzeżeniem
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij