Somatostatin-UCB - Somatostatinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład octan somatostatyny
Postać proszek do przygotowywania roztworu do wstrzykiwań
Kategoria Hormonalne (bez hormonów płciowych)
Specjalności Choroby wewnętrzne
Gastroenterologia
Działanie obniża ciśnienie krwi w żylakach przełyku

Wskazania:

W przypadkach krwotoków z przewodu pokarmowego w przebiegu nadżerek, owrzodzeń i krwotocznego zapalenia błony śluzowej żołądka oraz żylaków przełyku.

Dawkowanie:

Preparat do podawania pozajelitowego w powolnym wlewie dożylnym. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Preparat nie jest wskazany dla dzieci i młodzieży.

Możliwe skutki uboczne:

Może wystąpić blok przedsionkowo-komorowy, spowolniona praca serca, nadciśnienie lub niedociśnienie, uderzenia gorąca, obniżenie  lub podwyższenie poziomu glukozy we krwi. Przy szybkim podaniu dożylnym obserwowano uderzenia gorąca, nudności, ból brzucha i biegunkę. Nagłe odstawienie leku może spowodować efekt odbicia, zwłaszcza u pacjentów z przetoką. Preparat może hamować wchłanianie jelitowe.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, chorujesz na schorzenia nerek, cukrzycę insulinozależną, choroby układu krążenia. Gdy przyjmujesz preparaty zawierające cukry, doustne leki przeciwcukrzycowe, insulinę, leki regulujące ciśnienie tętnicze krwi. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.