×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Locacid - Tretinoinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład tretinoina
Postać krem
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwtrądzikowe

Wskazania do stosowania

Różne postacie kliniczne trądziku (z wyjątkiem trądziku różowatego).

Dawkowanie

Zewnętrznie. Częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

Krem stosuje się na oczyszczoną i osuszoną skórę, wklepując jego niewielką ilość aż do całkowitego wchłonięcia. Przed pierwszą aplikacją zaleca się wykonanie testu na małym obszarze skóry. Po użyciu kremu należy dokładnie umyć ręce. Unikać kontaktu preparatu ze spojówkami i błonami śluzowymi nosa i ust.

Uwaga! W takcie leczenia należy unikać ekspozycji na skłońce. Ekspozycja na promieniowanie słońca i lamp ultrafioletowych powoduje dodatkowe podrażnienie skóry.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, trądzik różowaty, stany zapalne skóry.

Gdy stosujesz preparaty o działaniu złuszczającym.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w pierwszym trymestrze ciąży.

Skutki uboczne

W pierwszych tygodniach leczenia może wystąpić przemijające podrażnienie w postaci nadmiernej suchości skóry (zwłaszcza w okolicy ust i szyi) oraz rumienia, a także nasilenie zmian trądzikowych. Zazwyczaj objawy te ustępują po odstawieniu leku lub zmniejszeniu dawki. Może także wystąpić kontaktowe zapalenie skóry, podrażnienie lub pokrzywka. Preparat nasila podrażnienie skóry po naświetlaniu promieniami UV i RTG.

Lek nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.