Sotahexal (iniekcje) - Sotaloli hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek sotalolu
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie przeciwarytmicznie

Wskazania:

Zaburzenia rytmu serca.

Dawkowanie:

Preparat do podawania pozajelitowego. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.  

Możliwe skutki uboczne:

Ujawnienie bądź zaostrzenie niewydolności serca (do obrzęku płuc), co może objawiać się wystąpieniem duszności i/lub niedociśnieniem. Ryzyko zaburzeń rytmu serca. Nasilenie bądź wystapienie zaburzeń krążenia w tętnicach obwodowych. W cukrzycy - możliwość maskowania objawów obniżonego poziomu glukozy we krwi.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na sotalol, sulfonamidy lub pozostałe składniki preparatu. Gdy chorujesz na serce, niedociśnienie, objawy zespołu Raynauda, astmę oskrzelową, choroby płuc i inne stany przebiegające z nadreaktywnością oskrzeli, guz chromochłonny nadnerczy, depresję,  łuszczycę, obrzęk głośni, ciężki uczuleniowy nieżyt nosa. Gdy przyjmujesz leki na serce (antagoniści kanałów wapniowych, leki przeciwarytmiczne), leki nasenne, leki obniżające ciśnienie krwi, leki działające na ośrodkowy układ nerwowy, doustne leki przeciwcukrzycowe, insulinę, leki zobojętniające sok żołądkowy. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.