Tamofen - Tamoxifenum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład tamoksyfen
Postać tabletki
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie antyestrogenowe
przeciwnowotworowe

Wskazania:

Leczenie raka piersi.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.   Chronić lek przed dostępem światła.  

Możliwe skutki uboczne:

Zaczerwienienie twarzy, uderzenia gorąca,spadek apetytu, nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, zaburzenia miesiączkowania, krwawienia z dróg rodnych, upławy, nasilenie bólu w okolicy zmian nowotworowych oraz bóle kostne, zmiany w obrazie krwi, wzrost poziomu wapnia, obrzęki, upośledzenie funkcji wątroby, wypadanie włosów, zaburzenia widzenia.   W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn.   Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu.   Podczas leczenia zaleca się kontrolne badania krwi, okulistyczne oraz ginekologiczne.  

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na tamoksyfen lub pozostałe składniki preparatu. Gdy chorujesz na nadczynność tarczycy, zaćmę, choroby wątroby, zaburzenia funkcji układu krwiotwórczego, nietolerancję laktozy i galaktozy. Gdy przyjmujesz doustne leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryn, inne leki hormonalne, leki cytotoksyczne, mitomycynę C, bromokryptynę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.