Progesteronum - Progesteronum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład progesteron
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Endokrynologia
Ginekologia i położnictwo
Działanie wykazuje właściwości naturalnego progesteronu

Wskazania:

Czynnościowe krwawienia z dróg rodnych, brak miesiączki (jako jeden z elementów leczenia - podanie progesteronu wymaga uprzedniego przygotowania pacjentki hormonami estrogenowymi) i inne zaburzenia miesiączkowania, zespół napięcia przedmiesiączkowego, poronienia, w dolegliwościach okresu przekwitania (łącznie z estrogenami).    

Dawkowanie:

Głęboko domięśniowo. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, bóle i zawroty głowy, zaburzenia czynności wątroby lub nerek, obrzęki, wzrost masy ciała, niewielkie podwyższenie ciśnienia tętniczego, zakrzepy naczyniowe, zmniejszenie popędu płciowego.

Poinformuj lekarza:

Gdy zdiagnozowano u Ciebie nowotwór sutka lub narządu rodnego, porfirię, schorzenia zakrzepowo-zatorowe, schorzenia wątroby, masz krwawienia maciczne o nieustalonej przyczynie. Gdy przyjmujesz fenobarbital (Luminalum), fenytoinę (Phenytoinum), karbamazepinę (Amizepin, Neurotop, Tegretol), ryfampicyna (Rifampicyna), leki przeciwcukrzycowe. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat przenika do mleka matki.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.