×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ostemax 70 comfort - Acidum alendronicum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Leczenie osteoporozy u kobiet po menopauzie w celu zmniejszenia ryzyka złamań.

Dawkowanie

Doustnie. Preparat przyjmuje się rano, bezpośrednio po wstaniu i popija szklanką wody, na co najmniej 30 minut przed śniadaniem. Po połknięciu leku nie należy się kłaść do czasu pierwszego posiłku. Tabletek nie należy żuć ani rozgryzać. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Podczas leczenia konieczna jest suplementacja wapniem i preparatem witaminy D3. Należy zachować co najmniej 30-minutowy odstęp między przyjęciem preparatu a innych leków oraz posiłku, w tym także napojów. W przypadku preparatów wapnia odstęp ten powinien wynosić 1 godzinę lub 3-4 godziny, jeśli preparat przyjmuje się po podaniu związków wapnia.

Poinformuj lekarza

Gdy masz choroby przełyku powodujące jego opóźnione opróżnianie (np. zwężenie), inne choroby przewodu pokarmowego.

Gdy stosujesz leki zobojętniające, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparatu nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia.

Skutki uboczne

Bóle brzucha, niestrawność, nudności, zaparcia, biegunka, wzdęcia, owrzodzenia przełyku, trudności w połykaniu, zapalenie żołądka, bóle mięśniowo-szkieletowe, ból głowy. Rzadko obserwowano reakcje nadwrażliwości (m.in. pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy).