×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Cytotec - Misoprostolum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład mizoprostol
Postać tabletki
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie soku żołądkowego
przyspiesza procesy regeneracji

Wskazania do stosowania

Preparat podawany jednocześnie z lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych w leczeniu i profilaktyce wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz krwotocznych uszkodzeń i nadżerek wywołanych przez niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania ustala lekarz. Tabletki przyjmować podczas posiłków.

Preparat przeznaczony dla osób dorosłych. Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u pacjentów poniżej 18 roku życia.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na prostaglandyny lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Gdy przyjmujesz leki zobojętniające zawierające magnez. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach nawet tych dostępych bez recepty.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, bóle i zawroty głowy, u kobiet krwawienia międzymiesiączkowe, przedłużone krwawienia miesięczne, krwawienia po okresie menopauzy.

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.