Rutokal C - Acidum ascorbicum, Calcium, Rutosidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Zapobieganie przeziębieniom i łagodzenie objawów grypy. Uszczelnianie i zapobieganie kruchości naczyń krwionośnych włosowatych, zwłaszcza w przypadku krwiaków pourazowych oraz skłonności do obrzęków i wybroczyn. Stany niedoboru witaminy C, wapnia i rutozydu.

Dawkowanie:

Doustnie (po rozpuszczeniu tabletki w szklance wody): dorośli i młodzież profilaktycznie 1 tabletkę dziennie, leczniczo 2-3 tabletki dziennie.

Możliwe skutki uboczne:

Sporadycznie zaburzenia żołądkowo-jelitowe, brak łaknienia, wzmożone pragnienie.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, cierpisz na schorzenia nerek, anemię, dnę moczanową. Gdy przyjmujesz antybiotyki (zwłaszcza tetracykliny), fluorochinolony, glikozydy naparstnicy, leki moczopędne, leki przeciwdepresyjne (zwłaszcza trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne), kotrimoksazol. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.