Euthyrox N - Levothyroxinum natricum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład sól sodowa lewotyroksyny
Postać tabletki
Kategoria Hormonalne (bez hormonów płciowych)
Specjalności Endokrynologia
Działanie syntetyczny hormon tarczycy
Zamów w doz.pl Euthyrox N 88 mcg, 88 mcg, tabletki, 50 szt
Euthyrox N 100, tabletki, 100 mcg, 100 szt
Euthyrox N 100, tabletki, 100 mcg, 50 szt
Euthyrox N 112 mcg, 112 mcg, tabletki, 50 szt
Euthyrox N 125, tabletki, 125 mcg, 100 szt
Euthyrox N 125, tabletki, 125 mcg, 50 szt
Euthyrox N 137 mcg, 137 mcg, tabletki, 50 szt
Euthyrox N 150, tabletki, 150 mcg, 100 szt
Euthyrox N 150, tabletki, 150 mcg, 50 szt
Euthyrox N 175, tabletki, 175 mcg, 50 szt
Euthyrox N 200, tabletki, 200 mcg, 50 szt
Euthyrox N 25, tabletki, 25 mcg, 100 szt
Euthyrox N 25, tabletki, 25 mcg, 50 szt
Euthyrox N 50, tabletki, 50 mcg, 100 szt
Euthyrox N 50, tabletki, 50 mcg, 50 szt
Euthyrox N 75, tabletki, 75 mcg, 100 szt
Euthyrox N 75, tabletki, 75 mcg, 50 szt

Wskazania:

Lek stosuje się w przypadku braku lub niedoboru naturalnych hormonów tarczycy (w niedoczynności tarczycy, w niektórych postaciach guzów tarczycy, w stanach po operacyjnym usunięciu tarczycy, w zapaleniu tarczycy). Wspomagająco w nadczynności tarczycy, w celu zahamowania nadmiernego powiększenia tarczycy (jednocześnie z lekami przeciwtarczycowymi).

Dawkowanie:

Doustnie, rano, na czczo, co najmniej pół godziny przed śniadaniem, z niewielką ilością płynu. Dziecom tabletkę można rozpuścić w niewielkiej ilości wody i tak powstałą zawiesinę (przygotowaną zawsze bezpośrednio przed podaniem) podaje się z niewielką, dodatkową ilością płynu. Dawkowanie ustala lekarz w zależności od wskazań. W przypadku niedoczynności tarczycy oraz po usunięciu wola lub tarczycy leczenie prowadzi się z reguły przez całe życie. Leczenia nie można przerywać samowolnie.

Możliwe skutki uboczne:

Lek jest na ogół dobrze tolerowany, objawy uboczne występują przy niewłaściwym dobraniu dawki i odpowiadają objawom nadczynności tarczycy. Podczas leczenia należy zwrócić uwagę na takie objawy jak: niepokój, zaburzenia snu, spadek wagi ciała, nadmierną potliwość, przyspieszenie czynności serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego, uczucie kołatania serca, bóle głowy, skłonność do biegunek, bóle w klatce piersiowej, wypadanie włosów. W przypadku cukrzycy mogą wystąpić zaburzenia poziomu cukru we krwi - należy często kontrolować poziom cukru i przeprowadzić ewentualną korektę leczenia. Wszystkie wymienione objawy powinny ustąpić po zmniejszeniu dawki. Nie ma danych, że lewotyroksyna upośledza zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwanie urządzeń mechanicznych w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz masz nadwrażliwość na sól sodową lewotyroksyny lub pozostałe składniki preparatu, nadciśnienie tętnicze, chore serce (np. jesteś po świeżo przebytym zawale). Gdy jednocześnie przyjmujesz leki przeciwcukrzycowe, leki przeciwzakrzepowe (Acenocoumarol, Sintrom), fenobarbital (Luminalum), fenytoinę (Phenytoinum). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią ewentualne leczenie hormonami tarczycy powinno być szczególnie konsekwentne. Kobieta powinna wówczas stosować lek ściśle według zaleceń lekarza prowadzącego.