×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Famidyna - Famotidinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład famotydyna
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie soku żołądkowego

Wskazania do stosowania

W celu usunięcia objawów związanych z nadkwaśnością: zgaga, niestrawność.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci od 16 lat: 1 tabletka (10 mg) raz na dobę w przypadku wystąpienia objawów zgagi lub niestrawności. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając niewielką ilością wody. Jeśli po zażyciu leku dolegliwości utrzymują się dłużej niż 1 godzinę lub nawracają, można przyjąć następną tabletkę. Nie należy stosować więcej niż 2 tabletki na dobę.

 

Uwaga! Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem.

 

Uwaga! Nie stosować u pacjentów poniżej 16 roku życia.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na składniki famotydynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia funkcji nerek, przebytą lub czynną chorobę wrzodową chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy.

 

Gdy przyjmujesz inne leki. Famotydyna zmienia kwasowość soku żółądkowego, co może modyfikować wchłanianie innych leków.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży. Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, po uprzednim zasięgnięciu opinii lekarza. Famotydyna przenika do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się stosowania preparatu w czasie karmienia piersią.

 

Skutki uboczne

Bóle i zawroty głowy, zaparcia, biegunka, suchość w jamie ustnej, nudności i wymioty, zmniejszone łaknienie, wzdęcie, łatwe męczenie się, zmiany skórne, świąd, żółtaczka, reakcje uczuleniowe, bóle stawów.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.