Polseptol (globulki dopochwowe) - Povidonum iodinatum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład jodopowidon
Postać globulki dopochwowe
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Ginekologia i położnictwo
Działanie przeciwwirusowe
przeciwpierwotniakowe
bakteriobójcze
grzybobójcze

Wskazania:

Zapalenie pochwy wywołane przez Trichomonas vaginalis, Candida albicans oraz nieswoiste i mieszane zakażenia pochwy. Preparat można stosować w leczeniu zakażeń o nieznanej etiologii przed otrzymaniem wyników odpowiednich badań laboratoryjnych.

Dawkowanie:

Dopochwowo. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz.   Uwaga! Po aplikacji globulki należy umyć ręce, aby uniknąć kontaktu preparatu ze spojówkami, rogówką oka i błoną śluzową jamy ustnej.   Uwaga! Preparatu nie wolno stosować u dziewcząt przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Nie stosować podczas miesiączki.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko miejscowe podrażnienie, świąd, pieczenie. Bardzo rzadko występuje pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, bóle stawów, gorączka. Lek może działać plemnikobójczo. Długotrwałe stosowanie może powodować zaburzenia czynności gruczołu tarczowego.   Uwaga! Preparat może zaburzać wyniki badań laboratoryjnych gruczołu tarczowego.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na związki jodu lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, nadczynność tarczycy, zaburzenia funkcji nerek.   Gdy przyjmujesz leki tyreostatyczne, sole litu.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.