Fluorouracil - Fluorouracilum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład fluorouracyl
Postać roztwór
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie cytostatyczne

Wskazania:

Leczenie nowotworów złośliwych, zwłaszcza raka piersi i okrężnicy, a także odbytnicy, żołądka, trzustki.

Dawkowanie:

Dożylnie lub w postaci wlewu dożylnego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Może wystąpić biegunka, nudności i wymioty, jadłowstręt, zapalenie błon śluzowych przewodu pokarmowego (np. jamy ustnej, przełyku, gardła, odbytnicy), owrzodzenia i krwawienia z żołądka i jelit. Ból w klatce piersiowej. Przemijająca utrata włosów, zapalenie skóry, suchość skóry, pęknięcia, nadżerki, rumień, inadwrażliwość na światło, reakcje alergiczne, przebarwienia lub odbarwienia w okolicach żył, uszkodzenie płytek paznokciowych lub utrata paznokci.  Lek może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, przyjmujesz jednocześnie inne leki przeciwnowotworowe, diazepam. Gdy jesteś w ciąży lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią. Lek jest przeciwwskazany w okresie ciąży i okresie karmienia piersią. W czasie leczenia i conajmniej 6 miesięcy od zakończenia leczenia  zaleca się stosowanie skutecznych metod antykoncepcji u kobiet  i mężczyzn.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.