Adrimedac - Doxorubicinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład doksorubicyna
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwnowotworowe

Wskazania:

Rak piersi, rak płuc, rak pęcherza moczowego, ostra białaczka limfoblastyczna i ostra białaczka mieloblastyczna.

Dawkowanie:

Dożylnie lub dopęcherzowo.. Dawkę i częstotliwość przyjmowania preparatu ustala lekarz. Zalecane jest wykonywanie EKG przed każdym cyklem leczenia oraz po jego zakończeniu.

Możliwe skutki uboczne:

Upośledzenie czynności szpiku kostnego, toksyczny wpływ na serce, ryzyko uszkodzenia wątroby, utrata włosów przemijająca po zakończeniu leczenia, wymioty. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy stwierdzono u Ciebie upośledzoną czynność szpiku kostnego wywołaną stosowaną wcześniej chemioterapią bądź radioterapią, choroby mięśnia sercowego, wątroby. Gdy przyjmujesz preparaty zawierające metotreksat, cyklosporynę, paklitaksel, werapamil, cyklofosfamid, mitomycynę, progesteron, leki przeciwdepresyjne.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Leku nie należy stosować w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Mężczyźni i kobiety powinni stosować skuteczne środki antykoncepcyjne w czasie i przynajmniej przez 3 miesiące po zakończeniu leczenia preparatem.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.