×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Micetal - Flutrimazolum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład flutrimazol
Postać żel
krem
płyn do stosowania na skórę
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwgrzybicze

Wskazania do stosowania

Krem i płyn: grzybice powierzchowne skóry nieowłosionej (stóp, pachwin, kończyn, tułowia, twarzy) oraz grzybice skóry owłosionej twarzy, kandydozy skóry, łupież pstry.

Żel: łupież owłosionej skóry głowy, łojotokowe zapalenie skóry.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Żel: 3 razy w tygodniu nanosi się preparat na skórę głowy i rozprowadza, delikatnie masując. Po 3-4 minutach żel należy spłukać wodą. Leczenie trwa 4 tygodnie.

Krem i płyn do natryskiwania na skórę: raz dziennie (najlepiej wieczorem) nanosi się preparat na chorobowo zmienioną skórę (w przypadku łupieżu pstrego - stosuje się na całe ciało płyn do natryskiwania). Czas leczenia: w łupieżu pstrym - 1-2 tygodnie; w grzybicy tułowia - 2-3 tygodnie; w kandydozie skóry - 2-4 tygodnie; w grzybicy stóp i grzybicy międzypalcowej - 4 tygodnie.

 

Preparat stosuje się u dorosłych i dzieci powyżej 10 roku życia. Nie stosować do oczu i na błony śluzowe.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na pochodne imidazolu.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku zadecydowanej konieczności. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Uczucie pieczenia, podrażnienie lub świąd skóry, rumień w miejscu stosowania. Najczęściej działania niepożądane występują u chorych na łupież pstry stosujących preparat w postaci płynu na całe ciało. Natomiast nie występują w czasie stosowania leku w postaci żelu na niewielkie powierzchnie skóry.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia maszyn.