Flutrimazol, Flutrimazolum - Zastosowanie, działanie, opis
Podstawowe informacje o flutrimazolu
- Rok wprowadzenia na rynek
-
1999
- Substancje aktywne
-
flutrimazol
- Działanie flutrimazolu
-
przeciwgrzybicze
- Postacie flutrimazolu
-
aerozol, krem, żel
- Układy narządowe
-
powłoka wspólna (skóra i błony śluzowe)
- Specjalności medyczne
-
Choroby zakaźne i pasożytnicze, Dermatologia i wenerologia, Medycyna rodzinna
- Wzór sumaryczny flutrimazolu
-
C22H16F2N2
Spis treści
- Wskazania do stosowania flutrimazolu
- Dawkowanie flutrimazolu
- Przeciwskazania do stosowania flutrimazolu
- Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania flutrimazolu
- Wpływ flutrimazolu na prowadzenie pojazdów
- Wpływ flutrimazolu na ciążę
- Wpływ flutrimazolu na laktację
- Inne możliwe skutki uboczne
- Objawy przedawkowania flutrimazolu
- Mechanizm działania flutrimazolu
- Wchłanianie flutrimazolu
- Metabolizm flutrimazolu
- Wydalanie flutrimazolu
Wskazania do stosowania flutrimazolu
Flutrimazol znalazł zastosowanie w miejscowym leczeniu grzybic stóp, kończyn, pachwin, tułowia, twarzy i brody spowodowanych przez drobnoustroje z rodzaju Trichophyton, Microsporum oraz Epidermophyton floccosum. Jest również stosowany w leczeniu kandydozy skóry wywołaną przez drożdżaki z rodzaju Candida, oraz terapii łupieżu pstrego powodowanego przez Malassezia furfur.
Dawkowanie flutrimazolu
Flutrimazol stosuje się wyłącznie zewnętrznie w postaci kremu, żelu bądź areozolu. U pacjentów dorosłych oraz u dzieci powyżej 10 roku życia, lek stosuje się raz na dobę, najlepiej wieczorową porą. Miejsce aplikacji należy uprzednio umyć i osuszyć. Ilość preparatu należy ustosunkować w odniesieniu do zmienionej chorobowo powierzchni, oraz niewielkiego obszaru zdrowej skóry wokół zmiany. Należy również pamiętać, iż dawka stosowana w leczeniu zależna jest od jednostki chorobowej, wieku etc.
Czas leczenia w zależności od rodzaju drobnoustroju może być różny, jednakże poprawa kliniczna powinna nastąpić po kilku dniach stosowania. Zaleca się stosować flutrimazol: w grzybicy stóp i międzypalcowej 4 tygodnie, w grzybicy tułowia 2-3 tygodnie, w łupieżu pstrym 1-2 tygodni, w kandydozie skóry 2-4 tygodnie. Zarówno podczas leczenia jak i po nim należy przestrzegać zasady higieny osobistej w celu wyeliminowania ponownego zakażenia. Jeżeli po 4 tygodniach stosowania nie zaobserwowano poprawy klinicznej należy udać się do lekarza w celu ponownej weryfikacji rozpoznania.
Przeciwskazania do stosowania flutrimazolu
Przeciwwskazaniem do stosowaniu flutrimazolu jest nadwrażliwość na tę substancję czynną lub na inne leki należące do grupy pochodnych imidazolu.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania flutrimazolu
Preparaty zawierające flutrimazol są przeznaczone wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę. Należy unikać stosowania leku na błony śluzowe czy w okolicach oczu. W przypadku wystąpienia reakcji skórnych czy podrażnień należy przerwać stosowanie i zastosować odpowiednie leczenie.
Ze względu na brak przeprowadzonych badań, flutrimazolu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 10 roku życia.
Wpływ flutrimazolu na prowadzenie pojazdów
Flutrimazol nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów.
Wpływ flutrimazolu na ciążę
W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach, nie wykazano mutagennego ani teratogennego działania flutrimazolu. Nie przeprowadzono badań klinicznych u kobiet w ciąży. Dopuszcza się stosowanie leku w I trymestrze ciąży, jednakże tylko w przypadku gdy jest to konieczne.
Wpływ flutrimazolu na laktację
Nie przeprowadzono badań dotyczących przenikania flutrimazolu do mleka kobiecego. W okresie laktacji zaleca się zachowanie ostrożności.
Inne możliwe skutki uboczne
Skutki uboczne stosowania flutrimazolu są zależne od ilości stosowanego leku. Im większa jest powierzchnia na której lek jest stosowany, tym ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest wyższe. Do najczęstszych należą rumień i świąd.
Objawy przedawkowania flutrimazolu
Przy stosowaniu miejscowym ryzyko przedawkowania leku, bądź zatrucie jest bardzo mało prawdopodobne. W przypadku połknięcia zaleca się zastosować leczenie objawowe.
Mechanizm działania flutrimazolu
Flutrimazol zaburza syntezę ergosterolu, poprzez hamowanie aktywności enzymu 14-α-demetylazy lanosterolowej, co prowadzi do zaburzeń w strukturze błony komórkowej i niszczenia komórki grzyba.
Flutrimazol wykazuje działanie na wiele szczepów grzybów takich jak: dermatofity np. Trichophyton mentagrophytes, Microsporum canis czy Epidermophyton floccosum - minimalne stężenie hamujące rozwój drobnoustrojów (MIC) wynosi 0,15-2,5 µg/mL, drożdżaki np. Candida albicans, C. tropicalis, C. parapsilosis - MIC wynosi 0,5-2,5 µg/mL, pleśnie np. Aspergillus niger, A. fumigatus, Scopulariopsis brevicaulis- MIC dla większości szczepów z rodzaju Aspergillus wynosi 0,25-2,5 µg/mL, dla szczepów Scopulatiopsis MIC przyjmuje wartości 0,15-0,6 µg/mL.
Wchłanianie flutrimazolu
Przeprowadzone badania wykazały bardzo mało stopień wchłania leku przez organizm <1% podanej dawki. Wchłanianie flutrimazolu jest zatrzymywane na poziomie warstwy podstawnej naskórka z powodu jej nieprzepuszczalności.
Metabolizm flutrimazolu
Flutrimazol jest metabolizowany przez enzymy cytochromu P-450 w mikrosomach skóry jak i wątroby.
Wydalanie flutrimazolu
Flutrimazol jest wydalany z moczem w bardzo małych ilościach, w badaniach było to 0,65% podanej dawki.