×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bisacodyl - Bisacodylum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Bisacodyl jest stosowany w krótkotrwałym objawowym leczeniu zaparć, w tym zaparć nawykowych i przewlekłych u osób obłożnie chorych oraz osób w podeszłym wieku. Przygotowanie do badań diagnostycznych, zabiegów chirurgicznych i położniczych oraz w okresie okołooperacyjnym.

Dawkowanie

Czopki-doodbytniczo. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. 

Tabletki - doustnie. Tabletki należy połykać w całości, nie rozgryzając. Dorośli i dzieci powyżej 10 roku życia 1-2 tabletki raz na dobę (zwykle na noc). Dzieci od 4 do 10 roku życia 1 tabletkę raz dziennie (zwykle na noc). Efekt działania widoczyny jest zazwyczaj po 6 godzinach po podaniu doustnym. Po 6-12 godzninach jeśli lek zastosuje się przed snem.

Mleko i leki zobojętniające sok żołądkowy należy podawać 1 godzinę przed przyjęciem bisakodylu lub 1 godzinę po nim.

Nie należy stosować u niemowląt.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość bisakodyl lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, wymioty i bóle brzucha o niewyjaśnionej przyczynie, niedrożność jelit, zapalenie jelita grubego, krewienia z przewodu pokarmowego.

 

Gdy przyjmujesz leki moczopędne, glikokortykosterydy, glikozydy nasercowe, leki zobojętniające sok żołądkowy.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży. Nie zaleca sie stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Najczęściej bolesne skurcze jelit. Długotrwałe stosowanie leku może prowadzić do biegunki z wszelkimi jej konsekwencjami w postaci utraty wody i elektrolitów (przede wszystkim potasu). W pojedynczych przypadkach może dojść do atonii jelit. Podawany w postaci czopków przez kilka tygodni może wywołać przewlekłe zapalenie odbytnicy. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do przyzwyczajenia.

Ponadto w przypadku wystąpienia innych niewymienionych działań niepożadanych należy o nich poinformować lekarza.

 

Lek stosowany zgodnie z zalecenami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.