Betnovate - Betamethasoni valeras - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład walerianian betametazonu
Postać maść
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwzapalne
Zamów w doz.pl Betnovate, 1,22 mg/g, krem, 15 g
Betnovate, 1,22 mg/g, maść, 15 g

Wskazania:

Wyprysk (w tym atopowy, dziecięcy i pieniążkowaty), świerzbiączka guzkowa, łuszczyca (z wyłączenie zmian uogólnionych), liszaj płaski, liszaj prosty, łojotokowe zapalenie skóry, alergie typu kontaktowego, toczeń rumieniowaty, duże odczyny po ukąszeniach owadów. Betnovate maść może być stosowany miejscowo w uogólnionych chorobach skóry przejawiających się zaczerwienieniem i złuszczaniem znacznych powierzchni skóry, w leczeniu wspomagającym kortykoterapię ogólną.

Dawkowanie:

Zewnętrznie, według zleceń lekarza.  Uwaga! Należy unikać długotrwałego stosowania leku, zwłaszcza u dzieci, gdyż mogą wystąpić ogólnoustrojowe objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów, zahamowanie czynności nadnerczy i objawy zespołu Cushinga.

Możliwe skutki uboczne:

Często: miejscowe pieczenie skóry i świąd.  Bardzo rzadko: nadwrażliwość (jeśli pojawią się objawy nadwrażliwości należy przerwać leczenie i natychmiast skontaktować się z lekarzem), objawy hiperkortyzolizmu, rozszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych, ścieńczenie skóry, rozstępy, przebarwienia, nadmierne owłosienie, zaostrzenie objawów choroby, kontaktowe alergiczne zapalenie skóry, łuszczyca krostkowa. Nie wykazano wpływu leku Betnovate maść na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. 

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na betametazonu walerianian lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku, trądzik różowaty, trądzik pospolity, zapalenie skóry okolicy ust, świąd okolic odbytu i narządów płciowych, zakażenie skóry wywołane przez wirusy (np. opryszczki zwykłej, ospy wietrznej), zakażenia skóry wywołane przez bakterie lub grzyby.  Nie należy stosować leku w chorobach skóry u dzieci w wieku poniżej 1 roku życia, przebiegających ze zmianami zapalnymi skóry i wypryskiem pieluszkowatym włącznie. Osoby chore na łuszczycę powinne być leczone pod ścisłą kontrolą lekarską.  Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowana leku w okresie ciąży oraz okresie karmienia piersią. 

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.