Na receptę

Fucibet Lipid, (20 mg+1 mg)/g, krem, 15 g (tuba)

krem

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

32.19 zł

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
32.19 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!

Dostępny w 566 aptekach .

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Producent

LEO

Opis

Fucibet Lipid to lek na receptę w formie kremu lipidowego stosowanego w chorobach skóry z zakażeniami bakteriami wrażliwymi na kwas fusydynowy, który jest antybiotykiem. Drugim składnikiem aktywnym kremu jest kortykosteroid - walerian betamtazonu, łagodzący świąd i stan zapalny.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: kwas fusydynowy (Acidum fusidicum) oraz walerian betametazonu (Betamethasoni valeras).

1 g kremu lipidowego zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg walerianu betametazonu.

Substancje pomocnicze: wazelina biała, parafina ciekła, alkohol cetostearylowy, steareth-21, potasu sorbinian (E202), hypromeloza, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), kwas cytrynowy jednowodny, propylu parahydroksybenzoesan (E 216), all-rac-α-tokoferol, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Fucibet Lipid podaje się na skórę objętą stanem zapalnym. Po aplikacji należy umyć ręce chyba, że to one są objęte stanem zapalnym.

Dawkowanie ustala lekarz, zwykle w przypadku zarówno dorosłych jak i dzieci aplikuje się cienką warstwę kremu lipidowego 2 lub 3 razy na dobę, nie dłużej  niż przez 2 tygodnie.

Działanie

Fucibet Lipid zawiera 2 składniki aktywne i działa dwukierunkowo. Kwas fusydynowy hamuje wzrost bakterii wrażliwych na niego, natomiast betametazon jest kortykosteroidem i łagodzi obrzęk oraz stan zapalny skóry.

Wskazania

Krem lipidowy Fucibet Lipid stosuje się w chorobach skóry, które przebiegają z zakażeniem bakteriami wrażliwymi na kwas fusydynowy.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do stosowania Fucibet Lipid jest uczulenie na kwas fusydynowy i betametazon lub którykolwiek ze składników leku a także u dzieci w wieku poniżej 1. roku życia. Leku Fucibet Lipid nie stosuje się w przypadku między innymi: ogólnoustrojowych zakażeń grzybicznych, trądziku różowatego, wyprysku wokół ust, gruźliczych zmian skórnych, trądziku.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 osób): reakcje alergiczne, zaczerwienienie lub wysypka, uczucie pieczenia skóry, świąd, suchość skóry, ból czy podrażnienie w miejscu podania.

Rzadko występujące działania niepożądane: zaczerwienienie, pokrzywka, wysypka, pęcherzyki lub obrzęk w miejscu podania.

Z nieznaną częstością jako działanie niepożądane pojawia się nieostre widzenie.

Jako efekty uboczne stosowania kortykosteroidów, czyli betametazonu mogą wystąpić: ścieńczenie skóry, wyprysk (także wokół ust), rozstępy, uwidocznienie żył powierzchniowych, zaczerwienienie skóry, rozjaśnienie koloru skóry, większe tempo wzrostu włosów, nadmierna potliwość, wybroczyny.

Ze względu na siłę działania betametazonu mogą pojawić się: zaburzenia czynności nadnerczy, zwłaszcza w przypadku długotrwałego stosowania, oraz zaburzenia związane ze stosowaniem leku zbyt blisko oczu (np. wzrost ciśnienia w gałce ocznej i jaskra).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Krem Fucibet Lipid należy stosować przez okres wskazany przez lekarza, nie dłużej niż 2 tygodnie.

Nie aplikować leku na błony śluzowe lub otwarte rany ani do oczu.

Krem Fucibet Lipid może maskować objawy zakażenia i potencjalnie zwiększać ryzyko zakażeń, pogarszać istniejące zakażenia lub aktywować zakażenia „uśpione”.

Lek zawiera konserwanty. Metylu parahydroksybenzoesan (E 218) oraz propylu parahydroksybenzoesan (E 216) mogą powodować reakcje nadwrażliwości (w tym opóźnione). Alkohol cetostearylowy i sorbinian potasu mogą wywoływać miejscowe reakcje skórne.

Fucibet Lipid należy ostrożnie stosować u dzieci. Należy unikać stosowania leku w dużych ilościach, pod opatrunkiem lub bandażem a także przedłużonego leczenia.

Przechowywanie:

  • Lek przechowywać w temperaturze poniżej 30°C, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
  • Okres ważności leku po pierwszym otwarciu opakowania wynosi 3 miesiące.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Fucibet Lipid nakeży ostrożnie stosować u dzieci. Należy unikać stosowania leku w dużych ilościach, pod opatrunkiem lub bandażem a także przedłużonego leczenia.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij