Hemofer Prolongatum, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 105 mg, 30 szt.

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną receptę.

Produkt usunięty z oferty

Dostawa

 • ODBIÓR W APTECE

  BEZPŁATNIE

O produkcie

Opis

Tabletki o przedłużonym uwalnianiu Hemofer Prolongatum to lek uzupełniający niedobory żelaza. Postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu pozwala stopniowo uwalniać żelazo a także ogranicza drażniące działanie leku na śluzówkę przewodu pokarmowego. Hemofer Prolongatum stosuje się w leczeniu oraz zapobieganiu niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Skład

Substancją czynną leku są jony żelaza (II) w formie wysuszonego siarczanu żelaza (II).

1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 105 mg jonów żelaza (II).

Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, amoniowego metakrylanu kopolimer, talk, magnezu stearynian, sacharoza, guma arabska, żelatyna, czerwień koszenilowa (E 124).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie, popijając całą tabletkę przynajmniej 1/2 szklanki płynu. Nie dzielić, nie kruszyć, ani nie rozgryzać tabletek, gdyż stracą  możliwość powolnego uwalniania żelaza. Czas trwania leczenia zależy od stopnia niedoboru żelaza, może ono trwać od 2 tygodni do 6 miesięcy.

Dawkowanie leku Hemofer prolongatum lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta. Zalecana dawka dla dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat to 1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu na dobę w zapobieganiu niedokrwistości, a w jej leczeniu 1 tabletka 2 razy dziennie.

Działanie

Działanie leku Hemofer prolongatum polega na uzupełnianiu niedoborów żelaza w organizmie. Żelazo to pierwiastek konieczny do tworzenia hemoglobiny, mioglobiny oraz enzymów żelazoporfiynowych związanych z oddychaniem wewnątrzkomórkowym. Postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu pozwala stopniowo uwalniać jony żelaza (II), co ułatwia jego wchłanianie a także ogranicza drażniące działanie leku na błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Wskazania

Wskazaniem do zastosowania Hemofer prolongatum jest leczenie i zapobieganie niedokrwistości związanej z niedoborem żelaza w organizmie.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników. Nie stosować tabletek Hemofer prolongatum u osób z: zwężeniem przełyku, hemosyderozą albo hemochromatozą, niedokrwistością syderoblastyczną, niedokrwistością po zatruciu ołowiem, talasemią i formami niedokrwistości wtórnymi do innychhemoglobinopatii, innymi rodzajami niedokrwistości nie związanymi z niedoborem żelaza, zaburzeniami wchłaniania z przewodu pokarmowego, porfirią skórną późną, wielokrotnie przetaczaną krwią. Podczas stosowania leku nie przyjmować innych produktów leczniczych zawierających żelazo, również dożylnych kroplówek.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Hemofer prolongatum może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one występują.

Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 pacjentów): dyskomfort w jamie brzusznej, nudności, biegunka, wymioty, zgaga, ciemne zabarwienie stolca, zaparcia.

Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 osób): skórne reakcje nadwrażliwości, zabarwienie zębów.

Częstość nieznana: ból brzucha, też w górnej części, podrażnienie przewodu pokarmowego, owrzodzenie w jamie ustnej.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Leczenie niedokrwistości powinno być prowadzone według zaleceń lekarza i pod jego kontrolą.

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza jeśli pacjent posiada: nieswoistą chorobę zapalną jelit, uchyłki jelita, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie wątroby albo zaburzenia jej czynności, chore nerki, zwężone i (albo) zapalenie jelit, chorobę wrzodową żołądka i (lub) jelit.

Hemofer Prolongatum może fałszować wyniki badania kału na obecność krwi. Należy powiedzieć lekarzowi o stosowaniu tego leku, jeśli zleci takie badanie.

Po zastosowaniu leku Hemofer Prolongatum w dawce 4 mg na kg masy ciała na dobę, mogą wystąpić objawy zaburzenia czynności układu pokarmowego. Osoby, które mają trudności z połykaniem, powinny przyjmować lek ostrożnie, ponieważ istnieje ryzyko powstania zapalenia jamy ustnej i owrzodzeń ust, jeśli tabletka pozostanie w jamie ustnej.

Hemofer Prolongatum zawiera cukry (laktozę i sacharozę) jak również czerwień koszelinową. W przypadku osób z nietolerancją niektórych cukrów przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Czerwień koszelinowa, czyli barwnik E 124 może uczulać.

Nie stosować leku z: kawą, herbatą, jajami, mlekiem i jego przetworami, chlebem pełnoziarnistym, płatkami zbożowymi oraz innymi produktami zawierającymi błonnik, gdyż produkty te mogą zmniejszać wchłanianie żelaza. Zaleca się, aby lek przyjmować 2 godziny przed lub po spożyciu tych produktów.

Przechowywanie:

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Hemofer Prolongatum może wchodzić w interakcje z:

 • witaminą C,
 • tetracyklinami,
 • niektórymi antybiotykami z grupy chinolonów,
 • penicylaminą i solami cynku,
 • chloramfenikolem,
 • lekami zobojętniającymi sok żołądkowy, lekami z wapniem oraz magnezem, kolestyraminą, wodorowęglanami, węglanami, szczawianami, fosforanami,
 • myklofenolanem,
 • hormonami tarczycy,
 • metyldopą,
 • entakaponem, lewdopą,
 • bisfosfonianami,
 • alendronianem, kaptoprylem, klodronianem, ryzedronianem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Stosowanie Hemofer Prolongatum u dzieci zbyt długo lub w dużych dawkach bez kontroli lekarskiej może być niebezpieczne, dlatego zaleca się kontrole lekarskie podczas stosowania leku.

Producent

GLAXOSMITHKLINE PHARMACEUTICALS
Grunwaldzka 189
Poznań

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij