Refundowany

Medikinet, 5 mg, tabletki, 30 szt.

tabletka

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Finalną kwotę określi Farmaceuta w Aptece na podstawie ilości wskazanej na recepcie.

REALIZACJA WYŁĄCZNIE W APTECE
14,88 zł

Tego leku nie możesz zarezerwować przez internet oraz telefonicznie. Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zrealizować swoją receptę.

Dostępny w 52 aptekach .

Sprawdź dostępność
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

O produkcie

Producent

MEDICE

Opis

Medikinet to lek w postaci tabletek, zawiera substancję czynną metylofenidatu chlorowodorek. Lek Medikinet jest stosowany w leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Skład

Substancją czynną leku jest metylofenidatu chlorowodorek.

Każda tabletka zawiera 5 mg metylofenidatu chlorowodorku, co odpowiada 4,35 mg metylofenidatu.

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna; skrobia żelowana (kukurydziana); wapnia wodorofosforan dwuwodny; laktoza jednowodna; magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie leku ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Lek Medikinet należy przyjmować doustne. Tabletki należy połykać, popijając wodą. Jeśli trzeba, tabletkę można podzielić na połowy. Lek przyjmować w trakcie lub po jedzeniu.

Działanie

Medikinet poprawia obniżoną aktywność pewnych obszarów mózgu. Lek Medikinet może pomóc w skupieniu uwagi (wydłużyć czas skupienia uwagi), poprawić koncentrację i ograniczyć zachowania impulsywne. Lek Medikinet jest stosowany jako część programu leczenia, który obejmuje zwykle następujące elementy: psychoterapię, leczenie edukacyjne, socjoterapię. Leczenie z zastosowaniem leku Medikinet musi zostać rozpoczęte i dalej prowadzone wyłącznie pod nadzorem lekarza specjalizującego się w leczeniu zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży. Choć nie ma lekarstwa na ADHD, chorobę tę można kontrolować, stosując odpowiednie programy terapeutyczne.

Wskazania

Lek jest wskazany w przypadku zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Stosowany jest u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu oraz u pacjentów; jaskry; guza chromochłonnego; stosowania nieselektywnych i nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy; nadczynności tarczycy lub tyreotoksykozy; depresji; jadłowstrętu psychicznego/zaburzeń anorektycznych, skłonności samobójczych, objawów psychotycznych, ciężkich zaburzeń nastroju, manii, schizofrenii albo zaburzeń psychopatycznych/osobowości chwiejnej emocjonalnie typu borderline; ciężkiej i epizodycznej (typ I) choroby afektywnej dwubiegunowej (która nie jest skutecznie kontrolowana); zaburzeń układu sercowo-naczyniowego; ciężkiego nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, zarostowej choroby tętnic, choroby niedokrwiennej serca, wrodzonej wady serca powodujące znaczące zaburzenia hemodynamiczne, kardiomiopatie, zawału mięśnia sercowego, potencjalnie zagrażające życiu zaburzenia rytmu, kanałopatie (zaburzenia spowodowane dysfunkcją kanałów jonowych); występujących wcześniej zaburzeń naczyń mózgowych, tętniaka mózgu, anomalii naczyniowych, w tym zapalenia naczyń lub udaru.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące bardzo często (mogą występować u więcej niż 1 na 10 osób): zmniejszenie apetytu; ból głowy; nerwowość; bezsenność; nudności; suchość w jamie ustnej.

Działania niepożądane występujące często (mogą występować u nie więcej niż 1 na 10 osób): bóle stawów; wysoka temperatura ciała (gorączka); nadmierne wypadanie lub przerzedzanie się włosów; uczucie niezwykłej senności lub ociężałości; utrata apetytu; napady paniki; zmniejszenie popędu seksualnego; ból zębów; świąd, wysypka lub wypukłe, czerwone i swędzące wypryski (pokrzywka); nadmierna potliwość; kaszel, ból gardła lub nosa oraz podrażnienie gardła, duszność lub ból w klatce piersiowej; zmiany ciśnienia tętniczego krwi (zazwyczaj wysokie ciśnienie tętnicze krwi), przyspieszone bicie serca (częstoskurcz), zimne dłonie i stopy; trzęsienie się i drżenie, zawroty głowy, ruchy mimowolne, uczucie wewnętrznego niepokoju, niezwykła aktywność; agresja, pobudzenie, niepokój, lęk, depresja, zestresowanie, rozdrażnienie i zachowanie odbiegające od normy, problemy z zasypianiem, zmęczenie; ból brzucha, biegunka, nudności, dyskomfort w obrębie brzucha, niestrawność, pragnienie, wymioty (Objawy te zazwyczaj występują na początku leczenia i mogą być zmniejszone poprzez przyjmowanie leku wraz z jedzeniem).

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent: ma problemy z wątrobą lub nerkami; ma trudności z przełykaniem lub połykaniem całych tabletek; miał napady (drgawek, konwulsji, padaczki) lub nieprawidłowe wyniki badań mózgu (np. EEG); kiedykolwiek nadużywał lub był uzależniony od alkoholu, leków wydawanych na receptę lub narkotyków; jest kobietą, która zaczęła miesiączkować; ma trudne do opanowania powtarzające się drgania różnych części ciała lub powtarza dźwięki i słowa (tiki); ma wysokie ciśnienie krwi; cierpi na choroby serca; ma zaburzenia zdrowia psychicznego (wahania nastroju (od manii do depresji - zaburzenie nazywane "chorobą dwubiegunową"); pojawienie się zachowań agresywnych lub wrogich, lub nasilenie agresji; widzenie, słyszenie lub czucie rzeczy nieistniejących (halucynacje); wiara w rzeczy nierzeczywiste (urojenia); nadmierna podejrzliwość (paranoja); uczucie pobudzenia, niepokoju lub napięcia; poczucie przygnębienia lub winy).

W trakcie leczenia u chłopców i młodych mężczyzn mogą występować niespodziewane długotrwałe erekcje. Może to być bolesne i wystąpić w dowolnym momencie. Jeśli erekcja trwa dłużej niż 2 godziny, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza, jeśli jest ona bolesna.

Lek może spowodować dodatni wynik testu na obecność narkotyków. Dotyczy to również testów wykonywanych u sportowców.

Należy powiedzieć lekarzowi o planowanym zabiegu operacyjnym. Nie należy przyjmować metylofenidatu w dniu operacji w przypadku zastosowania pewnego rodzaju leku do znieczulenia, z uwagi na ryzyko nagłego podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi podczas operacji.

Podczas przyjmowania leku nie pić alkoholu. Alkohol może nasilić działania niepożądane leku. Należy pamiętać, że niektóre produkty spożywcze i leki zawierają alkohol.

Lek zawiera laktozę.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25˚C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Nie należy przyjmować metylofenidatu, jeżeli pacjent stosuje lek będący „inhibitorem monoaminooksydazy”, stosowany w leczeniu depresji lub jeśli lek ten był stosowany w okresie ostatnich 14 dni. Przyjmowanie tego leku razem z metylofenidatem może doprowadzić do nagłego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi.

Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: inne leki stosowane w leczeniu depresji; leki stosowane w leczeniu poważnych zaburzeń psychicznych; leki stosowane w leczeniu padaczki; leki służące do obniżania lub podnoszenia ciśnienia tętniczego krwi; niektóre leki na kaszel i przeziębienie zawierające substancje, które mogą wpływać na ciśnienie tętnicze krwi. Kupując którykolwiek z takich produktów, należy skonsultować się z farmaceutą; leki, które powodują rozrzedzanie krwi i zapobiegają powstawaniu skrzepów.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Decyzję o stosowaniu leku w okresie ciąży i karmienia piersią, podejmuje lekarz.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku u dzieci poniżej 6 roku życia.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

W przypadku wystąpienia zawrotów głowy, zaburzeń koncentracji, nieostrego widzenia, należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów, obsługiwania maszyn, jazdy na rowerze, jazdy konnej.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij