Refundowany

Althyxin, 75 mcg, tabletki, 50 szt.

tabletka

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

6,33 zł
6,33 zł
0,00 zł
0,00 zł
0,00 zł
3,25 zł
Cena zależna od przysługującej odpłatności.
Jak wybrać odpłatność info

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
6,33 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 63 aptekach .

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
 • ODBIÓR W APTECE
  Odbiór w aptece

  Sprawdź lokalizację

 • WYSYŁKA KURIEREM
  Kurier DHL
  Kurier PHARMALINK
 • ODBIÓR W PUNKCIE
  Paczkomat INPOST
  Odbiór w punkcie DHL

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Zentiva, k.s.
U Kabelovny 130
102 37 Prague 10 (Republika Czeska)

Producent

Zentiva k.s.
U kabelovny 130, Dolni Mecholupy
102 37 Prague 10, Republika Czeska

Opis

Lek Althyxin zawiera substancję czynną lewotryoksynę, czyli syntetyczny hormon tarczycy, stosowany w leczeniu zaburzeń czynności i chorób tarczycy.

Skład

Substancją czynną jest lewotryoksyn (Levothyroxinum natricum).

Każda tabletka Althyxin, 75 mikrogramów, zawiera 75 mikrogramów lewotyroksyny sodowej.

Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelatyna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Lek Althyxin jest przeznaczony do podania doustnego. Całą dawkę dobową leku należy przyjmować rano, na czczo (co najmniej pół godziny przed śniadaniem), najlepiej z niewielką ilością płynu, np. z połową szklanki wody.

Działanie

Syntetyczny hormon tarczycy, stosowany w leczeniu zaburzeń czynności i chorób tarczycy. Ma on takie samo działanie jak hormon tarczycy występujący naturalnie w organizmie. Ulega on przemianie do T3 w narządach obwodowych i podobnie jak naturalny hormon, wywiera swoje specyficzne działanie na receptory T3. Organizm nie jest w stanie odróżnić lewotyroksyny endogennej od egzogennej.

Wskazania

Lek Althyxin jest wskazany: w leczeniu łagodnego wola u pacjentów z prawidłową czynnością tarczycy; w celu zapobiegania nawrotom wola po operacji; w celu uzupełnienia niedoboru naturalnych hormonów tarczycy, gdy tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów; w celu zahamowania wzrostu guza u pacjentów z rakiem tarczycy. Lek Althyxin jest również stosowany w celu wyrównania stężenia hormonów tarczycy.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu; nieleczonej niewydolności nadnerczy, nieleczonej niewydolności przysadki i nieleczonej nadczynności tarczycy; po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego; w czasie ostrego zapalenia mięśnia sercowego oraz w czasie ostrego zapalenia wszystkich warstw serca.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. 

W razie przyjęcia większej dawki leku Althyxin niż zalecana lub w razie złej tolerancji zaleconej dawki, mogą wystąpić następujące działania niepożądane: szybka lub nieregularna czynność serca, ból w klatce piersiowej, ból głowy, osłabienie lub kurcze mięśni, uderzenia gorąca (uczucie ciepła i zaczerwienienie twarzy), gorączka, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, guz rzekomy mózgu (zwiększone ciśnienie w głowie z obrzękiem oczu), drżenie, niepokój ruchowy, zaburzenia snu, poty, zmniejszenie masy ciała, biegunka.

W przypadku wystąpienia obrzęku twarzy i gardła (obrzęk naczynioruchowy), wysypki i pokrzywki, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas stosowania Althyxinu u pacjentów z: niewystarczającym przepływem krwi w naczyniach krwionośnych serca (dławica piersiowa), niewydolnością serca, szybką i nieregularną czynnością serca, wysokim ciśnieniem krwi (nadciśnienie tętnicze), złogami tłuszczowymi w tętnicach (miażdżyca naczyń krwionośnych).

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Althyxin należy omówić z lekarzem: jeśli pacjentka jest w okresie menopauzy lub po menopauzie; jeśli pacjent zmienia lek zawierający lewotyroksynę na inny lek zawierający lewotyroksynę; przed rozpoczęciem stosowania orlistatu (lek stosowany w leczeniu otyłości)i; w przypadku objawów zaburzeń psychotycznych; jeżeli u pacjenta występuje niedoczynność nadnerczy (niewydolność kory nadnerczy).

Lek Althyxin zawiera laktozę.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.

Całkowitą dawkę dobową należy przyjmować rano na czczo co najmniej pół godziny przed śniadaniem, popijając niewielką ilością płynu (np. pół szklanki wody).

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent przyjmuje lub niedawno przyjmował: leki przeciwcukrzycowe, pochodne kumaryny (leki stosowane w zapobieganiu zakrzepom krwi), leki wiążące kwasy żółciowe i zmniejszające duże stężenie cholesterolu (np. cholestyramina lub kolestypol), leki zobojętniające (stosowane w łagodzeniu niestrawności), sukralfat (stosowany w leczeniu wrzodów żołądka lub dwunastnicy), inne leki zawierające glin, leki zawierające żelazo, leki zawierające wapń, propylotiouracyl (lek przeciwtarczycowy), glikokortykoidy (leki przeciwalergiczne i przeciwzapalne), leki beta-adrenolityczne (leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi, stosowane również w leczeniu chorób serca), - sertralina (lek przeciwdepresyjny), chlorochina lub proguanil (leki stosowane w zapobieganiu lub leczeniu malarii), leki pobudzające pewne enzymy wątrobowe, np. barbiturany (leki uspokajające, nasenne) lub karbamazepina, leki zawierające estrogeny, sewelamer (lek wiążący fosforany, stosowany u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek), inhibitory kinazy tyrozynowej (leki przeciwnowotworowe i leki przeciwzapalne), orlistat (lek stosowany w leczeniu otyłości), salicylany (leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe), dikumarol (lek zmniejszający krzepnięcie krwi), furosemid w dużych dawkach od 250 mg (lek moczopędny), klofibrat (lek zmniejszający stężenie lipidów we krwi), inhibitory proteazy (rytonawir, indynawir, lopinawir) stosowane w leczeniu HIV i przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C, fenytoina (lek przeciwpadaczkowy).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek Althyxin można stosować podczas karmienia piersią tylko, jeśli tak zaleci lekarz.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek można stosować u niemowląt po zaleceniu lekarza.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij