Pronasal Control, 50 mcg/dawkę, aerozol do nosa, 60 dawek

aerozol, alergia

20.79 zł

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

TEVA B.V.
Swensweg 5, Holandia
Haarlem

Opis

Aerozol do nosa Pronasal Control to lek w formie zawiesiny stosowany u osób dorosłych podczas kataru siennego. Lek zawiera mometazonu furoinian z grupy kortykosteroidów, który po podaniu do nosa powoduje zmniejszenie obrzęku i podrażnienia jego błony śluzowej oraz kichanie czy uczucie zatkanego nosa, a także ogranicza ilość wydzieliny. Pronasal Control należy stosować przy zdiagnozowanym sezonowym alergicznym zapaleniu błony śluzowej.

Skład

Substancją czynną leku jest mometazonu furoinian.

1 dawka leku (0,1 ml) zawiera 50 mikrogramów mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Całkowita masa jednej dawki to 100 mg.

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna i karmeloza sodowa (Avicel RC-591), glicerol, benzalkoniowy chlorek, roztwór, polisorbat 80, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Produkt leczniczy podaje się do obu otworów nosowych. Szczegółowe informacje jak posługiwać się aerozolem są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania.

Dawkowanie Pronasalu Control u osób dorosłych to 1 aplikacja dziennie. Działanie leku może pojawić się po 12 godzinach u części pacjentów, ale pełne korzyści można odczuć po 2 dniach stosowania, więc należy regularnie aplikować aerozol. Po uzyskaniu poprawy lekarz prowadzący może zalecić zmniejszenie dawki do jednej dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. W przypadku braku poprawy objawów lub poprawa jest niewystarczająca po upływie 14 dni stosowania, należy zasięgnąć porady lekarza. Lek nie powinien być stosowany dłużej niż 3 miesiące bez konsultacji z lekarzem.

W przypadku pacjentów z nasilonym katarem siennym lekarz może zalecić stosowanie Pronasalu Control przed sezonem pylenia.

Jeśli pacjent stosuje dwie dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę, leku wystarczy na 15 dni leczenia (dla butelek zawierających 60 odmierzonych dawek).

Działanie

Pronasal Control łagodzi objawy zapalenia błony śluzowej nosa (obrzęk i podrażnienie błony śluzowej nosa), kichanie, świąd oraz uczucie zatkanego nosa i zmniejsza ilość wydzieliny z nosa.

Wskazania

Pronasal Control jest stosowany u osób dorosłych (w wieku powyżej 18 lat) w leczeniu objawów kataru siennego (zwanego także sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa) po wcześniejszym zdiagnozowaniu przez lekarza.

Przeciwwskazania

Nie stosować Pronasalu Control u osób z uczuleniem na na mometazonu furoinian lub którykolwiek z pozostałych składników. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest: niewyleczone zakażenie błony śluzowej nosa, niedawno przebyty zabieg chirurgiczny w obrębie nosa lub urazy nosa.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Po zastosowaniu leku mogą wystąpić natychmiastowe reakcje nadwrażliwości (alergiczne). Reakcje te mogą być ciężkie. Należy przerwać stosowanie leku Pronasal Control i natychmiast zwrócić się po pomoc lekarską, jeśli wystąpią objawy, takie jak: obrzęk twarzy, języka lub gardła, problemy z przełykaniem, pokrzywka, świszczący oddech lub trudności w oddychaniu.

Większość osób nie zgłasza żadnych działań niepożądanych po zastosowaniu aerozolu do nosa. Jednak u niektórych osób po zastosowaniu leku Pronasal Control lub innego kortykosteroidu w postaci aerozolu do nosa wystąpiły następujące działania niepożądane:
Częste działania niepożądane (mogą dotyczyć do 1 na 10 osób): ból głowy, kichanie i podrażnienie/pieczenie błony śluzowej nosa, krwawienie z nosa [występowało bardzo często (może wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób) u pacjentów z polipami nosa, którzy stosowali dwie dawki leku Pronasal Control do każdego otworu nosowego dwa razy na dobę], ból nosa lub gardła, owrzodzenie błony śluzowej nosa, zakażenie górnych dróg oddechowych.

Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): wzrost ciśnienia w gałce ocznej (jaskra) i (lub) zaćma powodujące zaburzenia widzenia, uszkodzenie przegrody nosowej oddzielającej nozdrza, zaburzenia smaku i węchu, trudności w oddychaniu i (lub) świszczący oddech, nieostre widzenie.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjent choruje lub chorował na gruźlicę, w przypadku osób z jakimkolwiek zakażeniem czy chorych na mukowiscydozę.

Wskazaniem do konsultacji z lekarzem podczas stosowania aerozolu Pronasal Control jest: nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, kontakt z osobą chorą na odrę/ospę wietrzną, zakażenie lub długotrwałe podrażnienie gardła czy nosa, kilkumiesięczne stosowanie produktu leczniczego.

Jeśli kortykosteroidy w postaci aerozolu do nosa przyjmuje się w dużych dawkach przez długi czas,mogą wystąpić działania niepożądane z powodu wchłaniania się leku w organizmie.

Jeśli u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.

Pronasal Control zawiera chlorek benzalkoniowy, mogący wywoływać podrażnienie lub obrzęk wnętrza nosa, szczególnie przy długotrwałym stosowaniu.
Aerozol do nosa posiada również sód, 23 mg w 1 dawce, i uznaje się produkt za wolny od sodu.

Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25 ̊C; nie zamrażać.
Okres ważności od pierwszego użycia: 8 tygodni.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Pronasal Control nie jest przeznaczony dla dzieci. Nie podawać osobom poniżej 18 lat.

Cechy produktu

  • Część ciała
Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij