Septolete Lemon, pastylki, 1,2 mg, 18 szt
Septolete Lemon, pastylki, 1,2 mg, 18 szt
12.49 zł

Septolete Lemon, pastylki, 1,2 mg, 18 szt

Septolete Lemon, pastylki, 1,2 mg, 18 szt
Ostatnia cena produktu
12.49 zł
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE

Septolete Lemon - Cetylpyridini chloridum - zastosowanie i działanie

Skład:

chlorek cetylopirydyniowy

Postać:

pastylki

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm Układ oddechowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Otolaryngologia

Działanie:

miejscowo odkażające

Wskazania:

Lekkie zakażenia jamy ustnej i gardła (zapalenie gardła, zapalenie krtani, początkowy okres zapalenia migdałków podniebiennych). Pacjenci z cukrzycą powinni wziąć pod uwagę, że każda pastylka zawiera około 1 g maltitolu. Z powodu powolnej hydrolizy i powolnego wchłaniania z przewodu pokarmowego maltitol wpływa na stężenie glukozy we krwi tylko w nieznacznym stopniu.

Dawkowanie:

Pastylki należy ssać. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: do 8 pastylek na dobę. Jedną pastylkę należy ssać co 2 do 3 godzin. U dzieci w wieku powyżej 4 lat zaleca się do 4 pastylek na dobę, u dzieci w wieku 10-12 lat do 6 pastylek na dobę. Pastylkę należy ssać do 3 do 4 godzin. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 4 lat. Uwaga! Nie należy zażywać leku jednocześnie z mlekiem, ponieważ mleko zmniejsza skuteczność przeciwdrobnoustrojowego działania substancji czynnej. Uwaga! Nie należy zażywać leku bezpośrednio przed lub w czasie jedzenia. W przypadku ciężkich zakażeń przebiegających z wysoką gorączką, bólami głowy i wymiotami pacjent powinien zasięgnąć porady lekarza. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak: nudności, biegunka, przede wszystkim w przypadku stosowania leku w dawkach większych niż zalecane. Bardzo rzadko mogą wystąpić podrażnienie i wysypka. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych objawów niepożądanych, należy również poinformować o nich lekarza. Brak danych o wpływie leku na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, rany i nadżerki w jamie ustnej. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Należy zachować ostrożność. Nie zaleca się stosowania leku bez konsultacji z lekarzem.

Opis

Lek Septolete Lemon działa miejscowo odkażająco.


 

Skład

Substancją czynną leku jest chlorek cetylopirydyniowy.
1 pastylka zawiera 1,2 mg chlorku cetylopirydyniowego.
Pozostałe składniki leku Septolete Lemon to: maltitol płynny (sucha masa), maltitol, lewomentol, olejek cytrynowy, aromat limetowy (Flavour Limette), aromat cytronelowy (Flavour citron), olejek pomarańczowy (Flavour orange oil) barwnik naturalny żółty (Kurkuma, E100), glicerol, olej rycynowy, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, tytanu ditlenek (E171), powidon, Capol 600.

Dawkowanie

Zalecana dawka dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat wynosi do 8 pastylek na dobę. Należy ssać pastylkę co 2 do 3 godzin. U dzieci w wieku powyżej 4 lat zaleca się do 4 pastylek na dobę, u dzieci w wieku 10-12 lat do 6 pastylek na dobę. Pastylki należy ssać co 3 do 4 godzin. Nie należy zażywać leku bezpośrednio przed lub w czasie jedzenia.

Działanie

Lek Septolete Lemon zawiera środek odkażający – chlorek cetylopirydyniowy, który działa bakteriobójczo, działa również na niektóre wirusy i grzyby. Pastylki odkażają jamę ustną i gardło i w ten sposób łagodzą stany zapalne jamy ustnej i gardła. Dzięki dobrej rozpuszczalności chlorek cetylopirydyniowy dobrze przenika również do trudno dostępnych miejsc błony śluzowej jamy ustnej i gardła i hamuje tam rozwój bakterii.

Wskazania

Lek Septolete Lemon zaleca się w miejscowym leczeniu lekkich zakażeń jamy ustnej i gardła (zapalenie gardła, zapalenie krtani, początkowy okres zapalenia migdłaków podniebiennych).
 

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorek cetylopirydyniowy lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Działania niepożądane

Rzadko mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak: nudności, biegunka. W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, takie jak podrażnienie i wysypka.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie zażywać w przypadku ran i nadżerek w jamie ustnej.
Kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą stosować preparat Septolete Lemon tylko po konsultacji z lekarzem.
Pastylki zawierają naturalny barwnik, dlatego w przypadku wystawienia na światło z czasem mogą blednąć.
Pastylki zawierają alkohole wielowodorotlenowe (maltitol, mannitol), które w dużych dawkach moga powodować biegunkę. Glicerol w dużych dawkach może powodować bóle głowy i zaburzenia żołądkowo- jelitowe.
Pacjenci z cukrzycą powinni wziąć pod uwagę, że każda pastylka zawiera około 1 g maltitolu.
Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 4 lat.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Producent

KRKA
Równoległa 5
Warszawa
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Część ciała
Smak
PRODUCENT