Octenisept, roztwór na skórę, 250 ml (bez pompki) (import równoległy, LGO)
Octenisept, roztwór na skórę, 250 ml (bez pompki) (import równoległy, LGO)
28.99 zł

Octenisept, roztwór na skórę, 250 ml (bez pompki) (import równoległy, LGO)

Octenisept, roztwór na skórę, 250 ml (bez pompki) (import równoległy, LGO)
28.99 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Lek do stosowania na rany, błonę śluzową i skórę.

Skład

100 g Octenisept zawiera:

Substancje czynne:

 • oktenidyny dichlorowodorek - 0,1g
 • fenoksyetanol - 2,0 g

Substancje pomocnicze: kokamidopropylobetaina - roztwór 30%, kwas amidopropylokokosowy, sodu D-glukonian, glicerol 85%, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Podanie na skórę, doogniskowo.
Lek Octenisept zalecany jest do stosowania w postaci nierozcieńczonej.

Odkażanie ran chirurgicznych
Skuteczność leku Octenisept potwierdzono podczas opracowywania czystych i zakażonych ran chirurgicznych. Lek Octenisept działa odkażająco i znieczulająco oraz oczyszcza zakażone rany z martwych tkanek i wydzieliny, przez co wpływa korzystnie na proces gojenia. Odkażenie otoczenia rany należy przeprowadzać za pomocą jałowych gazików nasączonych nierozcieńczonym lekiem Octenisept, promieniście od środka na zewnątrz rany.

Płukanie zakażonych ran chirurgicznych
Przemywanie zakażonych ran, przetok podskórnych należy wykonywać za pomocą strzykawki i kaniuli.

Dezynfekcja jamy ustnej
Jamę ustną należy płukać intensywnie ilością 20 ml leku Octenisept przez 20 sekund.

Opracowywanie zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeń źylnych podudzi, owrzodzeń troficznych w przebiegu chorób układowych (cukrzycy,; miażdżycy itp.)
W przypadkach zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeniach żylnych itp. lek Octenisept stosuje się w postaci przymoczek (gaziki nasycone lekiem). Gaziki należy zmieniać raz, a w przypadku bardzo dużej ilości martwiejących tkanek i wydzieliny dwa razy na dobę, umocowując opatrunek za pomocą siatki gazowej lub bandaży dzianych.

Dezynfekcja skóry i błony śluzowej
Partie skóry i błon śluzowych, które mają być poddane zabiegowi być dokładnie zwilżone jałowym gazikiem nasączonym lekiem Octenisept. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania minimum 1 minuta, wskazane przedłużenie czasu do 5 minut.

W sporadycznych przypadkach, po podjęciu takiej decyzji przez lekarza, można użyć leku Octenisept z pompką rozpylającą rozpylając go bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych. Należy zwrócić uwagę na równomierne zwilżenie całej powierzchni. Pozostawić na co najmniej 1 minutę. Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp lek rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez okres 14 dni.

Irygacje
Lek Octenisept może być z powodzeniem stosowany do irygacji pochwy. Wymagany czas oddziaływania 60 sekund. Skuteczność osiągana jest często przy rozcieńczeniu 1:1 z wodą jałową. W licznych badaniach klinicznych wykazano, że lek Octenisept skutecznie działa j bakteriobójczo na różne bakterie m.in. Gram dodatnie i Gram ujemne.

Okres ważności po pierwszym otawrciu opakowania: 3 lata.

Działanie

Lek Octenisept jest roztworem dezynfekującym zawierającym substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol. Lek Octenisept działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Mikrobiologiczna skuteczność leku została szeroko udokumentowana zarówno w badaniach laboratoryjnych jak i klinicznych. Skuteczność leku w zakresie niszczenia mikroorganizmów lub inaktywowania wirusów występuje już po 1 minucie zastosowania roztworu. Po dodatkowym obciążeniu białkiem błony śluzowej w warunkach laboratoryjnych lek działa niszcząco na bakterie (w tym Chlamydium i Mycoplasma), grzyby, drożdżaki, pierwotniaki (Trichomonas), wirusy (Herpes Simplex, inaktywuje HBV i HIV). Działanie leku utrzymuje się przez godzinę i tym samym zapewnia bezpieczeństwo w czasie wykonywania zabiegów diagnostycznych, terapeutycznych lub operacyjnych. Oktenidyny dichlorowodorek należy do związków kationowo czynnych, posiada dwa aktywne centra, działa na powierzchni rany i skóry. Fenoksyetanol uzupełnia spektrum działania oktenidyny dichlorowodorku działając w głębszych warstwach skóry i błon śluzowych.

 • Gotowy do użycia lek do ran i błon śluzowych;
 • Skuteczna alternatywa dla dotychczas stosowanych substancji aktywnych np. PVP - jod, organiczne związki rtęci;
 • Dobrze tolerowany przez błony śluzowe i skórę, nie powoduje drażnienia ran;
 • Bezbolesne stosowanie;
 • Szybkie działanie;
 • Efekt działania do 1 godziny;
 • Substancje aktywne nie ulegają wchłanianiu;
 • Bezbarwny, nie pozostawia plam.

Wskazania

Octenisept przeznaczony jest do krótkich zabiegów antyseptycznych związanych z raną, błoną śluzową i graniczącą z nią skórą, przed, w trakcie i po zabiegach diagnostycznych i operacyjnych w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.:

 • przy opracowywaniu czystych i płukaniu zakażonych ran chirurgicznych;
 • przy opracowywaniu zakażonych ran oparzeniowych i owrzodzeń żylnych;
 • przy płukaniu ropni skóry, tkanki podskórnej, ropni okołoodbytniczych, zakażonych krwiaków, itp.;
 • przy pielęgnacji ran i szwów pooperacyjnych;
 • w obrębie narządów rodnych kobiety np. zapalenie pochwy i żołędzi prącia mężczyzny;
 • przed zabiegami diagnostycznymi w układzie moczowym;
 • przy cewnikowaniu;
 • przed badaniami dopochwowymi i pozapochwowymi;
 • przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie;
 • do pooperacyjnych i poporodowych irygacji pochwy przed założeniem IUP;
 • przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem;
 • przed badaniami andrologicznymi;
 • w pediatrii;
 • do dezynfekcji jamy ustnej np. afty, resekcja zęba.

Przeciwwskazania

 • Nie stosować w przypadku uczulenia na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub na którakolwiek substancję pomocniczą leku.
 • Nie należy stosować leku do płukania jamy brzusznej.

Działania niepożądane

Po irygacjach pochwy rzadko może być odczuwane wrażenie ciepła lub pieczenia.

Po płukaniu jamy ustnej gorzki smak utrzymuje się około 1 godzinę, ma to związek z działaniem leku.

Stosowanie innych leków

Leku Octenisept nie należy używać razem z antyseptykami na bazie PVP-jodu (kompleks jodu z powidonem) na sąsiadujących partiach ciała, ponieważ może dojść do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień. Lek Octenisept jako lek kationowy może w połączeniu z anionowymi środkami myjącymi lub detergentami spowodować trudno rozpuszczalne pozostałości. Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi, zaleca się stosowanie jako rozpuszczalnika wody destylowanej (lub wody do wstrzykiwań).

Ciąża i karmienie piersią

Brak wyników badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Producent

LGO/SCHULKE

Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Część ciała
Pora stosowania
Sposób aplikacji
PRODUCENT