×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Witamina B6 - objawy, leczenie i badania

Podstawowe informacje - witamina b6
Znajdź lekarza Neurologia
Dermatologia i wenerologia
Encyklopedia leków Neurologia
Dermatologia i wenerologia

W skład witaminy B6 wchodzą związki wywodzące się z pirydoksolu – pirydoksal, pirydoksyna i pirydoksamina. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, ulega rozkładowi podczas mrożenia oraz w wysokiej temperaturze, np. podczas smażenia, gotowania, duszenia potraw.

Rola w organizmie:
Witamina B6 jest koenzymem uczestniczącym w przemianie aminokwasów, białek, kwasów tłuszczowych. Bierze udział w syntezie m.in.: hormonów, hemoglobiny, enzymów oraz związków niezbędnych do funkcjonowania układu nerwowego i systemu odpornościowego. Podawana razem z magnezem zwiększa jego wchłanianie z przewodu pokarmowego. Szczególnie polecana jest w depresji, nadmiernym zmęczeniu i irytacji, epilepsji, kamieniach nerkowych, anemii opornej na leczenie żelazem oraz przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych. Zapotrzebowanie organizmu na witaminę B6 rośnie przy spożywaniu pokarmów bogatych w węglowodany i białka, paleniu papierosów, chorobach serca, dializoterapii, nadczynności tarczycy oraz przy zażywaniu leków, np. niektórych antybiotyków, hydralazyny, kwasu izonikotynowego, leków immunosupresyjnych, cykloseryny.Niedobór (awitaminoza) wywołuje:
a) objawy psychiczne:
depresja typu epileptycznego, chęć życia w odosobnieniu, zamknięcie się w sobie,
nieśmiałość,
b) objawy fizyczne:
- zapalenie łojotokowe w obrębie twarzy,
- łupież,
- zapalenie nerwów,
- lekki niedobór żelaza wywołujący niedokrwistość, erytrocyty stają się mniejsze, mają nieregularny kształt i zawierają mniej hemoglobiny,
- hipoglikemia (zbyt niskie stężenie glukozy we krwi) wywołująca zawroty głowy, - osłabienie, zaburzenia koncentracji, przyspieszenie akcji serca,
- kurcze i drętwienie ramion i nóg,
- suchość i pękanie pięt, dłoni,
- stany zapalne ust i języka,
- bezsenność,

Witamina B6 jest syntetyzowana przez drobnoustroje żyjące w naszym przewodzie pokarmowym, dlatego też trudno jest doprowadzić do znacznej awitaminozy, nawet przy spożywaniu pokarmów ubogich w tę witaminę. Brak pirydoksyny i witaminy PP wywołuje pelagrę.


Przedawkowanie (hiperwitaminoza):
Nadmiar witaminy B6 wydalany jest z moczem, jednak bardzo duże dawki (100-250 razy większe niż zalecane) mogą wywołać drętwienie, niezgrabność ruchów dłoni i stóp. Dawki ok. 200 mg dziennie mogą wywołać uzależnienie, także u płodu (tzw. zespół uzależnienia od pirydoksyny), dlatego też nie powinno się zażywać dawek większych niż zalecane.


Źródła w pożywieniu:
- orzechy włoskie,
- ziarna pszenicy i żyta,
- nasiona słonecznika,
- pieczywo razowe,
- ryż,
- bób,
- mleko,
- drożdże piwne,
- żółtko jaja,
- świeży dorsz, śledzie, tuńczyk,
- wątróbka,
- wołowina,
- cielęcina,
- owoce: awokado, banany,
- marchew,ziemniaki,szpinak,
- cukier trzcinowy.