Valsartan Orion - Valsartanum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład walsartan
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania:

Leczenie wysokiego ciśnienia tętniczego. Leczenie objawowej niewydolności serca. Leczenie osób po po niedawno przebytym ataku serca (zawale mięśnia sercowego). „Niedawny” oznacza okres od 12 godzin do 10 dni.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek Valsartan Orion można stosować z posiłkiem lub bez. Lek należy stosować codziennie mniej więcej o tej samej porze, połykając tabletkę i popijając szklanką wody.

Możliwe skutki uboczne:

Często: niskie ciśnienie krwi, zawroty głowy lub omdlenie przy wstawaniu, spowodowane nagłym spadkiem ciśnienia krwi, zaburzenia czynności nerek (objawy zaburzenia czynności nerek). Niezbyt często: ból głowy, kaszel, ból brzucha, nudności lub wymioty, biegunka, zmęczenie, osłabienie, wrażenie wirowania, ciężkie problemy z nerkami powodujące nudności lub wymioty, biegunkę, zwiększone lub zmniejszone wytwarzanie moczu, krew w moczu, obrzęki, duszność, zbyt duża ilość potasu we krwi prowadząca do skurczów mięśni, nieprawidłowego rytmu serca, duszność, trudności z oddychaniem w pozycji leżącej, obrzęki stóp lub nóg (objawy niewydolności serca), nagła utrata przytomności. Podobnie jak wiele innych leków stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, lek Valsartan Orion może w rzadkich przypadkach powodować zawroty głowy i wpływać na zdolność koncentracji.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na walsartan lub na którykolwiek z pozostałych składników leku, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, choroby serca, aldosteronizm (chorobę, w której nadnercza wytwarzają zbyt duże ilości hormonu o nazwie aldosteron). Gdy stosujesz inne leki obniżające ciśnienie, leki zwiększające stężenia potasu we krwi (w tym suplementy potasu lub substytuty soli kuchennej zawierające potas, leki oszczędzające potas lub heparyne), niesteroidowe leki przeciwzapalne, lit (lek stosowany w leczeniu niektórych typów chorób psychicznych). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Lek Valsartan Orion nie jest zalecany we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3. miesiącu ciąży. Nie zaleca się stosowania leku Valsartan Orion w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.