×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Floxitrat Ofta - Moxifloxacinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład moksyfloksacyna
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie przeciwbakteryjne

Wskazania do stosowania

Bakteryjne zakażenia oka.

Dawkowanie

Miejscowo, do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania preparatu ustala lekarz.

Uwaga! Podczas leczenia nie wolno nosić soczewek kontaktowych.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Jeśli występuje uczulenie na moksyfloksacynę, inne chinolony (antybiotyki zawierające substancję czynną o nazwie zakończonej najczęściej „oksacyna”) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Jeśli przyjmujesz inne leki. W przypadku stosowania kilku leków okulistycznych zaleca się zachowanie co najmniej 5-10 minutowej przerwy pomiędzy aplikacją każdego z nich. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Lek można zastosować w okresie ciąży lub karmienia piersią w przypadkach, gdy jest to bezwzględnie konieczne.

Skutki uboczne

Często: działania na oczy: ból, podrażnienie, suchość, świąd, zaczerwienienie oka; ogólne działania niepożądane: nieprzyjemny posmak.

Niezbyt często: działania na oczy: zaburzenia rogówki, zapalenie lub zbliznowacenie powierzchni oka, uszkodzenie naczynia krwionośnego w oku, zapalenie lub zakażenie spojówki, nieprawidłowe odczucia oka, niewyraźne lub osłabione widzenie, obrzęk oka, nieprawidłowości w obrębie powieki, świąd, zaczerwienienie lub obrzęk; ogólne działania niepożądane: ból głowy, wymioty, zmniejszenie stężenia żelaza we krwi, nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby, ból, podrażnienie gardła, nieprawidłowe odczucia na skórze, odczucie dyskomfortu w nosie, odczucie przeszkody w gardle.

Inne działania na oczy: zakażenie oka, zmętnienie powierzchni oka, obrzęk rogówki, złogi na powierzchni oka, zwiększenie ciśnienia w oku, zadrapanie na powierzchni oka, reakcje alergiczne w obrębie oka, wydzielina z oka, nadmierne wytwarzanie łez, wrażliwość na światło; ogólne działania niepożądane: duszność, nieregularny rytm serca, zawroty głowy, nasilenie objawów uczulenia, świąd, wysypka, zaczerwienienie skóry, nudności.

Lek bezpośrednio po zakropleniu może spowodować krótkotrwałe niewyraźne widzenie. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tych zaburzeń.