Ibandronic acid Sandoz - Acidum ibandronicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej ze względu na zwiększone ryzyko złamań.

Dawkowanie:

Dożylnie, według zaleceń lekarza. Uwaga! Podczas leczenia należy również przyjmować preparaty wapnia i witaminy D, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Możliwe skutki uboczne:

Często: ból głowy, zgaga, ból żołądka, niestrawność, nudności, biegunka lub zaparcie, wysypka, ból lub sztywność mięśni, stawów lub pleców, objawy przypominające grypę, uczucie zmęczenia. Niezbyt często: ból kości, uczucie osłabienia, zawroty głowy, wzdęcia, zapalenie żyły i ból lub uraz w miejscu wstrzyknięcia. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, świąd, ból oka lub zapalenie, nietypowe złamanie kości udowej (zwłaszcza u pacjentów leczonych długotrwale z powodu osteoporozy). Bardzo rzadko: zaburzenia obejmujące kości twarzy, tzw. martwica kości żuchwy. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na kwas ibandronowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku, zaburzenia czynności nerek, zaburzenia metabolizmy związków mineralnych (np. niedobór witaminy D). Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży lub karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.