×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Metazydyna MR - Trimetazidini dihydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład dichlorowodorek trimetazydyny
Postać tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Kardiologia
Działanie ochronnie na serce
cytoprotekcyjne

Wskazania do stosowania

Lek stosowany jest w długotrwałym leczeniu choroby niedokrwiennej serca w celu zapobiegania napadom dusznicy bolesnej.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek można przyjmować przed lub po posiłku. Tabletkę należy połknąć w całości popijając szklanką wody. Nie należy żuć tabletki.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na trimetazydynę lub którykolwiek z pozostałych składników leku Metazydyna MR, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby.

 

Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku Metazydyna MR w ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne. Nie stosować leku w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Często: ból brzucha, biegunka (wodniste stolce), dolegliwości żołądkowe i (lub) niestrawność, nudności i wymioty, zawroty głowy, ból głowy, wysypka, świąd skóry, pokrzywka.

Rzadko: uczucie omdlewania podczas zmiany pozycji na stojącą z powodu obniżenia się ciśnienia tętniczego krwi, zaczerwienienie twarzy i (lub) szyi.

Bardzo rzadko: drżenie, sztywność mięśni, nieprawidłowe ruchy ciała, zaburzenia równowagi (trudności w utrzymaniu pozycji pionowej), zwłaszcza u pacjentów z chorobą Parkinsona. Objawy te ustępują po odstawieniu leczenia.

 

Lek Metazydyna MR nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.