×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ostone - Acidum ibandronicum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład kwas ibandronowy
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie zwiększa masę, gęstość i wytrzymałość kości

Wskazania do stosowania

Leczenie występującej w okresie pomenopauzalnym osteoporozy ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia złamań.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek Ostone należy przyjmować po upływie co najmniej 6 godzin od spożycia jakiegokolwiek posiłku lub napoju, z wyjątkiem zwykłej wody.Tabletkę leku Ostone należy przyjmować rano po wstaniu z łóżka i przed zjedzeniem lub wypiciem czegokolwiek („na pusty żołądek"). Tabletkę należy połknąć popijając pełną szklanką zwykłej wody (co najmniej 180 ml). Nie popijać tabletki wodą mineralną, sokiem owocowym lub jakimkolwiek innym napojem. Tabletkę połykać w całości - nie żuć, nie rozgryzać i nie pozwolić jej rozpuścić się w jamie ustnej. Przez następną godzinę (60 minut) po przyjęciu tabletki nie kłaść się; jeśli nie zachowa się pozycji wyprostowanej (stojącej lub siedzącej), część leku może cofać się do przełyku, nic nie jeść, nic nie pić (z wyjątkiem zwykłej wody, jeśli potrzeba), nie przyjmować żadnych innych leków. Po upływie godziny można przyjąć pierwszy w danym dniu posiłek i napój. Po zjedzeniu można się położyć i przyjąć inne leki, jeśli istnieje taka potrzeba.

 

Uwaga! W przypadku leczenia stomatologicznego lub planowanego chirurgicznego zabiegu stomatologicznego należy poinformować lekarza stomatologa o stosowaniu leku Ostone.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na kwas ibandronowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku Ostone, problemy z przełykiem (przewód łączący jamę ustną z żołądkiem), takie jak zwężenie lub utrudnione przełykanie, zmniejszenie stężenia wapnia we krwi, zaburzenia metabolizmu związków mineralnych (jak np. niedobór witaminy D), zaburzenia czynności nerek.

 

Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, nawet tych, które wydawane są bez recepty, a szczególnie o: suplementach uzupełniających zawierających wapń, magnez, żelazo lub glin (ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że wpłyną na skuteczność leku Ostone); kwasie acetylosalicylowym i innych niesteroidowych lekach przeciwzapalnych (NLPZ) (w tym o ibuprofenie, diklofenaku sodowym, naproksenie) mogą podrażniać żołądek i jelita. Bisfosfoniany (jak Ostone) mogą wywierać podobne działanie. Należy zatem zachować szczególną ostrożność przyjmując leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne podczas leczenia lekiem Ostone.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Nie stosować leku Ostone w ciąży lub w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Często: ból głowy, zgaga, ból brzucha (związany z „zapaleniem żołądka i jelit" lub „zapaleniem żołądka"), niestrawność, nudności, biegunka lub zaparcia, wysypka, bóle lub sztywność mięśni, stawów lub pleców, objawy grypopodobne (w tym gorączka, drżenie i dreszcze, uczucie dyskomfortu, zmęczenie, ból kości i pobolewania mięśni oraz stawów), zmęczenie.

Niezbyt często: ból kości, uczucie osłabienia, zawroty głowy, wzdęcia z oddawaniem gazów.

Rzadko: reakcje nadwrażliwości; obrzęk twarzy, warg i jamy ustnej, świąd ból lub zapalenie oczu.

Bardzo rzadko: stan obejmujący zmiany dotyczące kości w jamie ustnej zwany "martwicą kości szczęki".

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.