×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pantoprazole Arrow - Pantoprazolum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład pantoprazol
Postać tabletki dojelitowe
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku

Wskazania do stosowania

Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i starsza: leczenie objawów (np. zgaga, cofanie się kwasu, ból przy przełykaniu) związanych z chorobą refluksową przełyku spowodowaną cofaniem się kwasu z żołądka; długotrwałe leczenie refluksowego zapalenia przełyku (zapalenie przełyku, któremu towarzyszy cofanie się kwasu żołądkowego) oraz zapobieganie jego nawrotom. Dorośli: zapobieganie owrzodzeniom dwunastnicy i żołądka spowodowanym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ, np. ibuprofen) u osób z grupy ryzyka, którzy muszą stale przyjmować NLPZ.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletkę należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem, nie rozgryzając ani nie dzieląc tabletki. Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na pantoprazol, na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej lub którykolwiek z pozostałych składników leku Pantoprazole Arrow, chorobę wątroby, niedobór witaminy B12, niezamierzoną utratę masy ciała, wymioty (szczególnie nawracające), wymioty z krwią, krew w kale, kał czarny lub smolisty, problemy z połykaniem lub ból w trakcie przełykania, bladość i osłabienie (niedokrwistość), bóle w klatce piersiowej, ból brzucha, ciężkie i (lub) uporczywe biegunki.

 

Gdy stosujesz atazanawir (stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV), leki zmniejszające ilość kwasu produkowanego w żołądku, takie jak inne inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol, lanzoprazol, rabeprazol) lub antagoniści H2 (np. ranitydyna, famotydyna), ketokonazol (stosowany w zakażeniach grzybiczych), warfarynę i fenprokumon (wpływają na gęstość krwi i zapobiegają zakrzepom). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Stosowanie leku w okresie ciąży i karmienia piersią ograniczone jest do przypadków, gdy lekarz uzna, że korzyść z jego stosowania dla matki jest większa, niż potencjalne ryzyko dla nienarodzonego dziecka lub niemowlęcia.

Skutki uboczne

Niezbyt często: ból głowy; zawroty głowy; biegunka; nudności, wymioty; uczucie pełności w jamie brzusznej i wzdęcia z oddawaniem wiatrów (wiatry); zaparcia; suchość w jamie ustnej; ból i dyskomfort w obrębie brzucha; wysypka skórna, rumień, wykwity skórne; świąd; osłabienie; wyczerpanie lub ogólne złe samopoczucie; zaburzenia snu. Rzadko: zaburzenia wzroku, takie jak niewyraźne widzenie; pokrzywka; ból stawów; bóle mięśni; zmiany masy ciała; zwiększona temperatura ciała; obrzęk kończyn (obrzęk obwodowy); reakcje alergiczne; depresja, powiększenie piersi u mężczyzn. Bardzo rzadko: zaburzenia orientacji.

 

Lek może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną. Jeżeli po zastosowaniu leku występują działania niepożądane, takie jak zawroty głowy lub zaburzenia widzenia, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.