Kofuzin - Alfuzosini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Leczenie objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletkę należy połykać w całości z odpowiednią ilością płynu. Nie rozgryzać, nie żuć, nie kruszyć tabletek ponieważ substancja czynna – alfuzosyna, może zbyt szybko zacząć działać. Może to zwiększyć działania niepożądane. Pierwsza dawka leku powinna być przyjęta przed położeniem się spać. Lek należy przyjmować po posiłku.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zmęczenie, bóle głowy, zawroty głowy, bóle brzucha, niestrawność, nudności (mdłości), suchość w jamie ustnej, uczucie osłabienia, ogólne złe samopoczucie. Niezbyt często: senność, problemy z oczami, szybkie bicie serca, uderzenia gorąca, omdlenia (szczególnie na początku leczenia), kołatanie serca, katar, wymioty, ból w klatce piersiowej, biegunka, wyraźny spadek ciśnienia krwi, wysypka, świąd, obrzęk stawów skokowych i stóp, nietrzymanie moczu, obrzęk, zawroty głowy. Bardzo rzadko: nasilenie się lub nawrót bólów w klatce piersiowej, obrzęk, pokrzywka.   Lek może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn, szczególnie na początku leczenia.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na alfuzosynę, którykolwiek z alfa-adrenolityków (np. terazosynę, doksazosynę) lub  na którykolwiek z pozostałych składników leku Kofuzin, omdlenia lub zawroty głowy przy nagłym siadaniu lub  wstawaniu, choroby wątroby, ostrą niewydolność serca, chorobę naczyń wieńcowych, bóle w klatce piersiowej (dusznica bolesna), zaćmę, wydłużenie odstępu QT. Gdy stosujesz inne leki. Należy poinformować o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Szczególnie gdy przyjmujesz: ketokonazol, itrakonazol (leki przeciwgrzybicze), rytonawir (lek stosowany w terapii HIV), leki obniżające ciśnienie krwi, leki z grupy nitratów stosowane w terapii bólów klatki piersiowej (dusznica bolesna),  któryś z pozostałych alfa-adrenolityków (np. terazosynę, doksazosynę).

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.