Cotamox - Exemestanum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład eksemestan
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwnowotworowe

Wskazania:

Leczenie hormonozależnego wczesnego raka piersi u kobiet w okresie po menopauzie, które zakończyły 2-3 - letni cykl leczenia tamoksyfenem. Leczenie hormonozależnego zaawansowanego raka piersi u kobiet po menopauzie, kiedy leczenie różnymi lekami hormonalnymi nie jest skuteczne.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek należy przyjmować po posiłku, o tej samej porze każdego dnia

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: zaburzenia snu, ból głowy, uderzenia gorąca, nudności, zwiększona potliwość, bóle mięśni i stawów, zmęczenie. Często: utrata apetytu, depresja, zawroty głowy, zespół cieśni nadgarstka (połączenie mrowienia, kłucia, drętwienia i bólu dotyczące całej ręki z wyjątkiem małego palca), ból brzucha, wymioty, zaparcie, niestrawność, biegunka, wysypka skórna, wypadanie włosów, zmniejszenie gęstości kości, które może osłabić ich wytrzymałość (osteoporoza), w niektórych przypadkach prowadzące do złamań (lub pęknięć) kości, ból,obrzęk dłoni i stóp. Niezbyt często: senność, osłabienie mięśni. Może wystąpić zapalenie wątroby (objawy obejmują: ogólnie złe samopoczucie, nudności, żółtaczkę, swędzenie, ból brzucha po prawej stronie i brak apetytu).   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak senność, zawroty głowy może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, choroby kości.   Gdy przyjmujesz ryfampicynę (antybiotyk), karbamazepinę lub fenytoinę (leki przeciwdrgawkowe stosowane w leczeniu padaczki), preparaty zawierające ziele dziurawca. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.