×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Erbitux - Cetuximabum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład cetuksymab
Postać roztwór do infuzji
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwnowotworowe

Wskazania do stosowania

W skojarzeniu z irynotekanem, wskazany jest w leczeniu osób z rakiem jelita grubego z przerzutami, po niepowodzeniu leczenia cytotoksycznego z zastosowaniem irynotekanu.

W skojarzeniu z radioterapią w leczeniu osób z miejscowo zaawansowanym rakiem płaskonabłonkowym w obrębie głowy i szyi.

Dawkowanie

Dożylnie, pod nadzorem lekarza doświadczonego w stosowaniu leków przeciwnowotworowych.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby.

Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie preparatu Erbitux w ciąży zaleca się jedynie wtedy, gdy potencjalna korzyść z zastosowanego leczenia uzasadnia potencjalne ryzyko dla płodu. Nie zaleca się karmienia piersią w czasie leczenia preparatem Erbitux i przez dwa miesiące po podaniu ostatniej dawki, ponieważ nie wiadomo, czy cetuksymab przenika do mleka matki.

Skutki uboczne

Bardzo często: duszność, reakcje skórne (wysypki podobne do trądziku, rzadziej świąd, suchość skóry, złuszczanie się skóry, nadmierne owłosienie lub zaburzenia paznokci np. zanokcica), łagodne lub umiarkowane reakcje związane z podaniem wlewu dożylnego, w tym objawy takie jak gorączka, dreszcze, nudności, wymioty, ból głowy, zawroty głowy lub duszność, występujące wkrótce po podaniu cetuksymabu we wlewie, zwłaszcza przy pierwszym wlewie cetuksymabu, łagodne lub umiarkowane zapalenie błon śluzowych, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Często: zapalenie spojówek, ciężkie reakcje związane z podaniem wlewu dożylnego (reakcje te zwykle pojawiają się w czasie pierwszego wlewu cetuksymabu i do 1 godziny po jego zakończeniu i mogą obejmować objawy takie jak szybko narastająca niedrożność dróg oddechowych, pokrzywkę, niedociśnienie tętnicze lub utratę przytomności,

Częstość występowania nieznana: zmiany skórne wywoływane przez cetuksymab mogą predysponować pacjentów do nadkażeń (mogą  one prowadzić do dalszych powikłań, np. zapalenia tkanki łącznej, róży, gronkowcowego zespołu oparzonej skóry lub posocznicy), zmiany stężenia magnezu w surowicy, prowadzące u niektórych osób do ciężkiej hiopmagnezemii. Mogą pojawić się również inne zaburzania elektrolitowe, głównie zbyt niski poziom potasu lub wapnia we krwi.

Nie przeprowadzono badań nad wpływem leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Jeżeli wystąpią związane z leczeniem objawy wpływające na zdolność koncentracji i reakcji, zaleca się, aby do czasu ich ustąpienia nie prowadzić pojazdów mechanicznych i nie obsługiwali maszyn.