Erbitux - Cetuximabum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład cetuksymab
Postać roztwór do infuzji
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Działanie przeciwnowotworowe

Wskazania:

W skojarzeniu z irynotekanem, wskazany jest w leczeniu osób z rakiem jelita grubego z przerzutami, po niepowodzeniu leczenia cytotoksycznego z zastosowaniem irynotekanu. W skojarzeniu z radioterapią w leczeniu osób z miejscowo zaawansowanym rakiem płaskonabłonkowym w obrębie głowy i szyi.

Dawkowanie:

Dożylnie, pod nadzorem lekarza doświadczonego w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: duszność, reakcje skórne (wysypki podobne do trądziku, rzadziej świąd, suchość skóry, złuszczanie się skóry, nadmierne owłosienie lub zaburzenia paznokci np. zanokcica), łagodne lub umiarkowane reakcje związane z podaniem wlewu dożylnego, w tym objawy takie jak gorączka, dreszcze, nudności, wymioty, ból głowy, zawroty głowy lub duszność, występujące wkrótce po podaniu cetuksymabu we wlewie, zwłaszcza przy pierwszym wlewie cetuksymabu, łagodne lub umiarkowane zapalenie błon śluzowych, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Często: zapalenie spojówek, ciężkie reakcje związane z podaniem wlewu dożylnego (reakcje te zwykle pojawiają się w czasie pierwszego wlewu cetuksymabu i do 1 godziny po jego zakończeniu i mogą obejmować objawy takie jak szybko narastająca niedrożność dróg oddechowych, pokrzywkę, niedociśnienie tętnicze lub utratę przytomności, Częstość występowania nieznana: zmiany skórne wywoływane przez cetuksymab mogą predysponować pacjentów do nadkażeń (mogą  one prowadzić do dalszych powikłań, np. zapalenia tkanki łącznej, róży, gronkowcowego zespołu oparzonej skóry lub posocznicy), zmiany stężenia magnezu w surowicy, prowadzące u niektórych osób do ciężkiej hiopmagnezemii. Mogą pojawić się również inne zaburzania elektrolitowe, głównie zbyt niski poziom potasu lub wapnia we krwi. Nie przeprowadzono badań nad wpływem leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Jeżeli wystąpią związane z leczeniem objawy wpływające na zdolność koncentracji i reakcji, zaleca się, aby do czasu ich ustąpienia nie prowadzić pojazdów mechanicznych i nie obsługiwali maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby. Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie preparatu Erbitux w ciąży zaleca się jedynie wtedy, gdy potencjalna korzyść z zastosowanego leczenia uzasadnia potencjalne ryzyko dla płodu. Nie zaleca się karmienia piersią w czasie leczenia preparatem Erbitux i przez dwa miesiące po podaniu ostatniej dawki, ponieważ nie wiadomo, czy cetuksymab przenika do mleka matki.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.