×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Acatarick Allergy - Cetirizini dihydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład dichlorowodorek cetyryzyny
Postać tabletki powlekane
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Alergologia
Działanie przeciwalergiczne

Wskazania do stosowania

Łagodzenie objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa. Łagodzenie objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka raz na dobę. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: pół tabletki (5 mg) dwa razy na dobę. Lek można zażywać z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletki należy połykać popijając wodą.

 

Uwaga! Podczas stosowania nie należy pić alkoholu. Co najmniej 3 dni przed planowanym wykonaniem alergicznych testów skórnych, należy odstawić lek.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na cetyryzynę, hydroksyzynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą, ciężką niewydolność nerek, zaburzenia czynności wątroby, nietolerancję laktozy.

 

Gdy przyjmujesz leki nasenne, uspokajające, teofilinę, leki przeciwdepresyjne i przeciwarytmiczne.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Często: senność, ospałość, zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, nudności, biegunka, obrzęk i podrażnienie błony śluzowej gardła, obrzęk i podrażnienie błony śluzowej nosa. Niezbyt często: ból brzucha, pobudzenie, osłabienie, ogólnie złe samopoczucie, nieprawidłowe odczucia na skórze), wysypka, której może towarzyszyć świąd. Rzadko: szybkie bicie serca, obrzęk, reakcje uczuleniowe, zaburzenia czynności wątroby, zwiększenie masy ciała, napady drgawek, zaburzenia ruchowe, agresja, dezorientacja, depresja, omamy, zaburzenia snu, świąd.

 

Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: senność, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn, szczególnie w przypadku stosowania dawek większy niż zalecane.