Decapeptyl - Triptorelinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład triptorelina
Postać roztwór do wstrzykiwań
Kategoria Przeciwnowotworowe i immunomodulujące
Specjalności Onkologia kliniczna
Ginekologia i położnictwo
Endokrynologia
Działanie zmniejsza stężenie hormonów płciowych

Wskazania:

Rozpoznanie i leczenie raka gruczołu krokowego zależnego od hormonów. Leczenie endometriozy (rozrostu mięśniówki macicy). Leczenie włókniakomięśniaków macicy u kobiet przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Leczenie uzupełniające w skojarzeniu z hormonami przysadki w celu wywołania jajeczkowania.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Rak gruczołu krokowego - lek jest podawany głęboko domięśniowo co 28 dni (podanie poprzedzone lub nie wstrzyknięciami podskórnymi leku w postaci o natychmiastowym uwalnianiu),  zaleca się zmienianie miejsca wstrzyknięcia przy kolejnych podaniach. Określenie zależności raka prostaty od wpływu hormonów możliwe jest po 3 miesięcznej terapii preparatem. U kobiet, ze względu na możliwość wystąpienia osteoporozy, stosować nie dłużej niż przez 6 miesięcy. Przedwczesne dojrzewanie płciowe: zazwyczaj zaleconą dawkę podaje się domięśniowo co 28 dni. Nie zaleca się podawania preparatu u dzieci.

Możliwe skutki uboczne:

U kobiet mogą wystąpić:bóle głowy, piersi, drażliwość, nudności, obniżenie nastroju, uczucie zmęczenia, uderzenia gorąca, suchość pochwy, plamienia lub krwawienia, nieznaczne zmniejszenie masy kostnej (spowodowane zmniejszeniem estrogenów), zaostrzenie objawów rozrostu błony śluzowej macicy, przyrost masy ciała; podczas leczenia ustają krwawienia miesiączkowe. U mężczyzn: uderzenia gorąca, zanik jąder, impotencja, osłabienie libido, przerost gruczołów piersiowych, utrata owłosienia na klatce piersiowej i kończynach, zaburzenia snu, zaostrzenie objawów ze strony ukladu moczowego, ból kości, pleców, osłabienie, zaburzenia czucia obwodowego. U dzieci reakcje nadwrażliwości, ból, zaczerwienienie, miejscowe stany zapalne w miejscu podania.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Gdy cierpisz na niezależny od hormonów rak gruczołu krokowego, przedwczesne dojrzewanie płciowe nie spowodowane przez hormony przysadkowe, przebyłeś kastrację chirurgiczną, występują u Ciebie objawy ucisku rdzenia kręgowego, chorujesz na osteoporozę lub istnieje ryzyko jej wystąpienia, masz nadciśnienie tętnicze lub cierpisz na zespół wielotorbielowatych jajników. Gdy przyjmujesz estrogeny, stosujesz hormonalne metody antykoncepcji. Jeśli jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią.  Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.